Místo okurkové sezóny rotace na akciových trzích
Letní nuda na finančních trzích letos nehrozí. V posledních týdnech jsme svědky ústupu investorů od největších technologických firem, do středu jejich pozornosti se naopak dostávají levnější hodnotové tituly a akcie menších společností.
Doposud byly největší technologické akcie miláčky investorů, kteří tlačili jejich ceny výše v návaznosti na nadšení okolo uplatnění technologií umělé inteligence. Očekávání však byla zřejmě nastavena až příliš vysoko a v posledních týdnech tituly jako Nvidia, Meta či Alphabet částečně korigují předchozí zisky. Přesto technologický index Nasdaq 100 od začátku letošního roku připisuje solidních 15 %.
Naopak slušnou výkonnost mají v uplynulých týdnech především hodnotové tituly a akcie malých společností. To je patrné například na vývoji indexu Russell 2000, ten za poslední měsíc připisuje 10 %. Tuto rotaci odstartoval příznivý report spotřebitelské inflace v USA za červen, která dosáhla rovných 3 % meziročně. To zvýšilo pravděpodobnost rychlejšího snižování úrokových sazeb, k čemuž by měl Fed podle současných výhledů letos přistoupit rovnou třikrát – v září, listopadu a prosinci.
Dalším faktorem jsou výhledy firemních výsledků, když v rámci 2Q se očekává nárůst čistých zisků společností v rámci S&P 500 o 9,7 %. Pozitivní překvapení přitom přicházejí zejména ze sektorů jako jsou finance, energetika či zdravotnictví.
Naopak výsledky technologických gigantů jsou spíše zklamáním. Zároveň hodnotové a cyklické společnosti by měly v příštích čtvrtletích výrazně přispívat k růstu zisků, což táhne ceny jejich akcií nahoru.
V neposlední řadě byl na těchto společnostech až nezdravě vysoký diskont oproti růstovým titulům. Například na začátku července se Nasdaq obchodoval s oceněním 35x forward P/E, zatímco S&P 500 equal weight pouze za 16,5násobek očekávaných zisků. Je tak logické, že po výrazném technologickém růstu se investoři snaží najít nové příležitosti, kam alokovat svůj kapitál, a profitovat z poklesu úrokových sazeb.
Na politické frontě zaujalo odstoupení J. Bidena z kandidátky na post prezidenta USA, demokratickým lídrem se tak nově stala současná viceprezidentka Kamala Harrisová, která má vůči Donaldu Trumpovi vyšší šance na zvolení. V současné době pravděpodobnost vítězství Trumpa dosahuje podle bookmakerů přibližně 54 %, Harrisová má poté přibližně 40% šanci. Nejistota ohledně budoucího prezidenta Spojených států tak roste, což se pravděpodobně projeví ve zvýšené tržní volatilitě v příštích měsících.
V nadcházejících dnech budou investoři bedlivě sledovat probíhající výsledkovou sezónu za 2Q, když svá čísla představí giganti jako Microsoft, Meta, Apple nebo Amazon. Očekávání investorů jsou nastavena poměrně vysoko, bude tak zajímavé sledovat, zda se je společnostem podaří naplnit. Ve středu rovněž zasedá americký Fed, žádná změna v nastavení měnové politiky se však neočekává.
Ve čtvrtek pak přijde na řadu zasedání ČNB, většina analytiků očekává snížení základní sazby o 25 bazických bodů na 4,5 %. Nelze však vyloučit ani 50bodové snížení vzhledem k faktu, že inflace se v ČR již dostala na cíl a z domácího průmyslového sektoru přicházejí převážně slabá čísla. Proti razantnějšímu snížení však hovoří slabá koruna (25,4 EUR/CZK) či přetrvávající inflační tlaky v sektoru služeb. V pátek pak budou investoři sledovat report z amerického pracovního trhu za červenec.
Šance na zvolení K. Harrisové výrazně rostou, zdroj: edwardjones.com
Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.
NEWS
Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.