Koruna ztrácí pevnou půdu pod nohama


V důsledku nepříznivého pandemického vývoje v ČR se koruna dostává opět pod prodejní tlak, je nejslabší za posledních 5 měsíců.

Situace okolo koronaviru a s ní související restriktivní opatření koruně nesvědčí. Zatímco ještě v průběhu srpna domácí měna posílila až k 26 korunám za euro, dnes atakuje hladinu 27,4 EUR/CZK.

Kromě slabšího výkonu ekonomiky a očekávaného nárůstu nezaměstnanosti je důvodem rostoucí pravděpodobnost dalšího uvolnění měnové politiky ČNB. Ta by mohla přistoupit ke snížení základní dvoutýdenní repo sazby ze současných 0,25 % na nulu.

Ačkoliv ČNB podle Rusnoka v současné době nevidí potřebu nijak zasahovat, připustil, že s kolegy diskutovali možnost použití devizových intervencí a dalších alternativních nástrojů. Tím by došlo ještě k většímu zlevnění peněz a tím pádem k podpoře ekonomického růstu. Účinnost těchto opatření by však byla diskutabilní, již nyní jsou totiž úroky stlačeny na extrémně nízké úrovně.

Korunu sráží k zemi i přetrvávající nervozita na trzích, kdy investoři tradičně preferují velké měny jako je euro či dolar. Pod tlakem letos však není jen koruna, ale i ostatní středoevropské měny. Maďarský forint od ledna vůči euru ztrácí 10 %, koruna přibližně 8 %, nejlépe je na tom zlotý, který je zhruba o 6 % slabší.

Pokud bude pandemická situace eskalovat, je poměrně pravděpodobné další slábnutí koruny. Ukazuje se, že investoři by měli diverzifikovat nejen v rámci jednotlivých aktiv, ale i měn. Při investici do akcií tak není od věci nechat část portfolia měnově nezajištěnou.

Vývoj kurzu EUR/CZK od začátku roku


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek