Jedna špatná zpráva za druhou může vytvořit příležitost


Slova z minulého týdne se naplnila. A to, že i když se na trzích zelená, zvýšená opatrnost je na místě. V uplynulém týdnu tomu bylo jak z učebnice, když přicházela jedna špatná zpráva za druhou.

Chamtivost z trhů naprosto utekla a dle Greed&Fear indexu započala jízda do oblasti extrémního strachu. Navíc index VIX připsal přes 31 %. Co za tím stálo?

Jerome Powell v úterý opět pronesl svou řeč restriktivně. Šéf americké centrální banky před kongresem vystoupil s jestřábím tónem a naznačil, že kurz zvyšování úrokových sazeb by mohl být strmější a trvat v delším horizontu, než bylo v plánu. Mnohé však závisí na vysoké inflaci. Akcie tento výstup ihned pocítily a odepisovaly své zisky z předešlých týdnů.

Další negativní zprávu přinesl bankovní sektor. SVB Financial Group, která je mateřskou společností Silicon Valley Bank, zbankrotovala. Banka má specializaci na technologické společnosti s rizikovým kapitálem. Téměř ihned se její akcie propadly o 60 %. Bylo dokonce pozastaveno jejich obchodování. Jedná se o největší bankovní krach od roku 2008, kdy vrcholila světová finanční krize. Dle analytiků by se však problémy neměly rozšířit do celého odvětví. Každopádně tento smutný fakt odnesly týdenním poklesem i další obrovské banky z celého světa. Pozitivně se však ceny posunuly na atraktivní hodnoty pro potenciální nákup.

Inflace v ČR meziročně zpomalila. V únoru klesla na 16,7 % z lednových 17,5 %. Meziměsíčně však ceny vzrostly o 0,6 %. Česko se tak stále řadí na přední příčky v rámci inflace v evropských zemích. Z našich sousedů je výš pouze Polsko, které má inflaci na hodnotě 17,2 %. Nejlépe z Evropy si vede Švýcarsko a Lichtenštejnsko, obě země s 3,4% inflací.

Za pozitivní lze alespoň uvést postupné snižování cen energií. Za posledních šest měsíců cena elektřiny klesla o 80 %. V pádu pokračuje také cena plynu. Štěstím byla mírná zima, ve které se nenaplnily negativní scénáře z loňského podzimu. Poklesy cen jsou tak značné, že se dokonce dostávají i pod vládní stropy energií. Dodavatelé elektřiny a plynu už začaly nabízet svým zákazníků nové zvýhodněné balíčky tarifů. Podmínkou však zůstává delší fixace.

Medvědí trh se blíží svému historickému průměru. Současný „medvěd“ je starý 300 dní. Těžko říct, zda se na tento údaj dívat optimisticky či pesimisticky. Výhledy na pomyslné dno jsou vzhledem k makro-datům daleko. Podmínky trhu v posledních týdnech silně stanovuje postavení amerického Fedu a trh práce.

V týdnu bude k mání měnově-politické zasedání ECB. Očekává se zvýšení základní sazby o 50 bazických bodů. Na trzích se v úterý také bude vyhodnocovat americká inflace, která naznačí další důležité postupy. Ekonomové optimisticky vyhlíží lehký pokles.

Páteční dopoledne nabídne inflační data rovněž z eurozóny. A závěrem je určitě důležité znovu podotknout, že v závislosti na zveřejnění takto důležitých makrodat, je opatrnost na trzích více než důležitá.

Graf: Délka současného medvědího trhu se blíží historickému průměru. Zdroj: FactSet

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení. Autor nenese žádnou zodpovědnost za možné riziko v případě jakékoliv investice na základě tohoto článku.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek