Perspektiva českého investora aneb je lepší investovat po vlastní ose nebo využít služeb profesionálů?


Korunový investor má v zásadě několik cest, kterými se může vydat při rozhodování ohledně složení svého majetkového portfolia. V tomto článku si detailněji probereme možnosti investování na vlastní pěst a s využitím fondů, a to jak těch podílových, pro retailové klienty, tak i prostřednictvím nástrojů určených pro bonitní kvalifikované investory.

S investičními možnostmi se v posledních letech roztrhl pytel. Na zájemce o zhodnocení financí se ze všech stran hrnou nabídky na nejrůznější řešení, které jsou více či méně vhodné v rámci jejich aktuální situace, rizikového profilu a investičního horizontu. Běžný člověk, jehož sféra zájmu leží mimo finanční trhy, se tak snadno může ztratit. Následující řádky pomohou ujasnit jednotlivé investiční přístupy a vybrat ten, který je šitý na míru vašich potřeb.

Autor článku: Ing. Marek Kupka, Director WM & Partner

Investování na vlastní pěst

Pravděpodobně jste se s tím již setkali, otevřete článek na webu s investiční tématikou či spustíte vzdělávací video a už se na vás hrne reklama obchodníků s cennými papíry lákající k otevření majetkového účtu. Investování na finančním trhu je přeci jednoduchá záležitost, stačí pár kliknutí a máte nakoupeny individuální akcie či nejrůznější finanční deriváty s finanční pákou. Vydělávat na trzích je přeci jednoduché a díky moderním technologiím to zvládne prakticky každý.

Měli bychom si však uvědomit, že jde z velké části o marketing. Ostatně jak říká hezké české přísloví - „když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají“. Realita obchodování na vlastní pěst nicméně bývá pro řadu investorů spíše hořkou pilulkou. Pokud se člověk neorientuje ve finančních výkazech, nedokáže správně číst důležité ekonomické indikátory a nemá chuť věnovat velké množství času správě vlastních financí, neměl by se do světa investic bez odborného zázemí raději pouštět. Auto přeci také svěřujete servisu a neopravujete si jej po večerech v garáži sami.

Tento pohled na věc potvrzují i nejrůznější statistiky obchodníků s cennými papíry, kteří lákají klienty na rizikové obchodování například skrze deriváty zvané CFD, jejichž prostřednictvím lze velmi snadno investovat s využitím finanční páky. Historické výsledky ukazují, že většina investorů využívajících těchto služeb je ztrátových. A není se čemu divit, když na burze soupeří s profesionálními investory, kteří disponují obrovskou informační výhodou a nesrovnatelně větším objemem kapitálu.

Podílové fondy – cesta pro retail

Nejběžnějším způsobem, jakým Češi investují své peníze, jsou klasické podílové fondy. Prakticky všechny banky či finančně poradenské společnosti mají tyto fondy v nabídce. Jsou určeny převážně pro drobné klienty, neboť minimální investice zpravidla dosahuje řádově pouhých několik stovek korun. Investovat prostřednictvím podílových fondů tak může skutečně prakticky každý.

Na českém trhu je obrovské množství fondů tohoto typu, řádově mohou drobní klienti vybírat z více než tisícovky produktů, přičemž nabídka jednotlivých zprostředkovatelů se pochopitelně liší. Jejich výhodou je zejména široká dostupnost a paleta investičních příležitostí, ze kterých si může klient sestavit portfolio na míru svým potřebám. Prostřednictvím fondů lze totiž investovat jak do akcií, tak i dluhopisů, nemovitostí či dokonce komodit.

Určitou nevýhodou je fakt, že správci fondů jsou svázáni poměrně silnou regulací či vlastními pravidly. To limituje práci portfolio manažera, který například nemůže plně reagovat na dění na finančním trhu. Správce fondu má zpravidla stanoveny určité mantinely, které určují, do kterých konkrétních aktiv může investovat a v jakém poměru. To může omezit výkonnost fondu. Na druhou stranu regulace přináší vysokou úroveň bezpečí pro nezkušeného investora, který je typickým klientem podílových fondů

Fondy pro kvalifikované investory

Investorům s vyšším objemem kapitálu, kteří si dle platné legislativy mohou dovolit investovat alespoň 1 milion korun, se pak otevírá daleko širší paleta možností pomocí tzv. FKI, tedy fondů kvalifikovaných investorů. Jejich výhodou je vysoká flexibilita, kdy portfolio manažer může investovat prakticky do všech myslitelných druhů aktiv. Do FKI tak mohou být zařazeny i neveřejně obchodované cenné papíry či nejrůznější alternativní investice (kryptoměny, umění, automobiloví veteráni, víno, půda a podobně).

Fondy tohoto typu však pochopitelně mohou investovat i do klasických příležitostí, jako jsou například burzovně obchodované akcie či dluhopisy. Zároveň ochrana investora z pohledu regulace a dohledu je na obdobné úrovni jako u podílových fondů. Specifický investiční přístup některých fondů však vyžaduje, aby investor plně rozuměl strategii daného produktu. Právě z toho důvodu legislativa zužuje okruh potenciálních klientů požadavkem na vyšší objem vkladu a nutností alespoň základních znalostí ze strany investora.

Lze tak říci, že FKI jsou vhodným nástrojem pro bonitní investory, kteří mají v oblasti zhodnocování prostředků již určité zkušenosti. Zároveň požadují nadstandardní výnosy a jsou schopni podstoupit odpovídající míru rizika. Výhodou fondů kvalifikovaných investorů je zároveň to, že klienti se stávají členy určité uzavřené komunity. Správci fondů často pořádají pro své klienty nejrůznější společenské události, na kterých prezentují své výsledky, investiční strategie a umožnují osobní setkání s klíčovými osobnostmi stojícími za fondem. To v běžném podílovém fondu, který má desítky tisíc drobných klientů, jednoduše není možné.

Závěr: Jeden kabát není vhodný pro všechny

Výběr vhodné investiční cesty je pro investora bezesporu důležitým rozhodnutím, které by se mělo odvíjet od osobní situace a preferencí. Jste burzovní nadšenec, který je ochotný trávit nad svým investičním portfoliem řádově několik hodin každý den? Pak může být přímá cesta skrze obchodníka s cennými papíry vhodným řešením.

Pokud se však chcete naplno věnovat své práci, rodině či koníčkům a investování není vaší vášní, je optimální svěřit své prostředky do rukou odborníků. V případě nižšího objemu kapitálu jsou možným řešením podílové fondy, které zpřístupňují investování na finančních trzích širokým masám. Pokud však disponujete majetkem v řádu milionů či desítek milionů korun, zvažte fondy kvalifikovaných investorů, které umožňují flexibilní správu majetku a zpravidla dosahují nadstandardních výnosů.

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek