Inflace překvapivě nízká, v ČR i zámoří
Minulý týden se na finančních trzích nesl v duchu inflačních reportů. Akcie nadále zůstávají na dosah historických maxim, přičemž dluhopisové výnosy míří dolů. Obchodování tak v první polovině července probíhalo v optimistické letní náladě.
Tématem uplynulého obchodního týdne byla nečekaně nízká inflace v USA, která meziročně v červnu dosáhla úrovně 3 %. Meziměsíčně pak dokonce ceny poprvé od jara 2020 poklesly, byť o symbolických 0,1 %. To bylo podporou zejména pro společnosti s nízkou tržní kapitalizací, které jsou více závislé na externím financování formou variabilně úročených úvěrů. Index small cap akcií Russell 2000 tak v minulém týdnu skokově vzrostl o 5,4 %, zatímco tradiční S&P 500 připsal 0,8 %.
Nižší inflace logicky vedla k poklesu výnosů bezpečných dluhopisů, konkrétně se 10letý státní bond USA obchoduje s výnosem 4,2 % ročně do splatnosti, což je nejnižší hodnota za bezmála čtyři měsíce. Vzrostla zároveň pravděpodobnost na rychlejší pokles úrokových sazeb ze strany Fedu, když příchod prvního snížení již v září je prakticky jistý.
Oči investorů byly rovněž upřeny na začátek výsledkové sezóny za 2Q, kterou tradičně odstartovaly velké banky. Čísla JPMorgan, Citigroup a Wells Fargo však investory příliš nepřesvědčila z důvodu reportů pod odhady či slabých výhledů do budoucna.
V rámci celého S&P 500 jsou však predikce velmi pozitivní, když investoři očekávají nárůst čistých zisků za 2Q o přibližně 9 % meziročně, což by znamenalo nejvýraznější navýšení zisků od začátku roku 2022.
Inflace byla tématem i v ČR, když v červnu nečekaně zpomalila na 2 % meziročně, analytici přitom očekávali hodnotu 2,4 %. Meziměsíčně pak spotřebitelské ceny dokonce o 0,3 % poklesly, zejména díky vývoji cen potravin a pohonných hmot. Příznivá inflační čísla tak zvyšují pravděpodobnost rychlejšího snižování úrokových sazeb ze strany ČNB, kdy by 2T repo sazba mohla do konce roku poklesnout pod hranici 4 %. Současně došlo k poměrně znatelnému propadu výnosů českých státních dluhopisů, přičemž jsme byli svědky i oslabení koruny k 25,4 EUR/CZK, tedy na nejnižší hodnoty od letošního dubna.
Obecně tak je díky nižší inflaci pravděpodobné, že úroky v CZK půjdou dolů rychleji, než se doposud očekávalo. A to jak na spořících účtech či termínovaných vkladech, tak i hypotečních úvěrech. Boj s inflací však rozhodně není zcela vyhraný, což potvrzují slova členů bankovní rady ČNB. V průběhu druhého pololetí lze opět očekávat určitou akceleraci inflačních tlaků vzhledem k nízké srovnávací základně z loňska a probíhajícímu ekonomickému oživení. V souvislosti s tím čekejme, že koncem roku se domácí inflace může vyšplhat i nad 3% hladinu.
V nyní začínajícím týdnu budou investoři sledovat probíhající výsledkovou sezónu v USA, když reportuje například zámořská banka Goldman Sachs či nizozemský výrobce litografických strojů ASML. Očekávání ohledně výsledků jsou nastavena poměrně vysoko, bude tak zajímavé sledovat, zda se firmám podaří pozitivně překvapovat. Ve čtvrtek rovněž zasedá ECB, k žádným změnám v nastavení měnové politiky by však dojít nemělo, investoři však budou hledat náznaky ohledně načasování poklesu úrokových sazeb ve druhém pololetí.
Meziroční inflace v ČR se dostala na 2% inflační cíl, zdroj: tradingeconomics.com
Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.
NEWS
Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.