Euforie, že by se dala krájet


Výkonnost amerických akcií v minulém týdnu výrazně posílila. A to i přes středeční zasedání americké centrální banky, která navýšila úrokovou sazbu o 25 bazických bodů do pásma 4,50-4,75 %. Investoři si z jestřábího postoje Fedu hlavu nelámali a iracionálně uvěřili v lepší zítřky.

Guvernér Fedu Jerome Powell se nechal slyšet, že na dalších měnově-politických zasedáních plánuje se svou bankovní radou opět sazby lehce navyšovat. Trh, byť stále nadhodnocený a pod záplavou ne zrovna pozitivních zpráv, přešel do solidní rally a překvapivě velké zisky připsaly zejména technologické společnosti.

Největší denní zisk za téměř 10 let zaznamenala společnost Meta Platforms, které mimo euforii na trzích dopomohlo zveřejnění hospodářských výsledků za čtvrté čtvrtletí předešlého roku. Meziročně se sice tržby snížily, nicméně zisk na akcii dopadl nad očekávání a Meta informovala investory o plánované restrukturalizaci společnosti a následném snižování výdajů. A to bylo přesně to, po čem investoři této společnosti hlásali již delší dobu. Velkým bonusem byla také informace, že Meta plánuje zpětný odkup akcií v hodnotě 40 miliard dolarů.

Divergence se v minulém týdnu opět prohloubila mezi indexem Nasdaq100 a Dow Jones, když technologický Nasdaq připsal 3,3 %, zatímco Dow Jones odepsal 0,2 %. Nejznámější technologický index od začátku roku vzrostl o solidních 14,8 %. Investoři by ale měli být přes velmi uvolněnou náladu na trzích připraveni k možným propadům a pokračujícím bear marketu.

Cena americké ropy během týdne klesla o 8 % a obchodovala se na nejnižší úrovni za poslední měsíc, tj. $73 za barel. Hlavním faktorem snížení ceny ropy byl nárůst dodávek ropy v USA.

Důležitá zasedání centrálních bank proběhla také v Evropě. Ve čtvrtek zasedala ECB i tuzemská ČNB. Evropská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů na 3 %. Další výhledy jsou opět jestřábí. Česká národní banka ponechala dvoutýdenní repo sazbu na 7 % a nedokázala jasně říct, zda na dalším zasedání proběhne navýšení, či nikoliv. Nadále však chce bránit nadměrným výkyvům koruny a udržet tak domácí měnu silnou.

Dařilo se také pražské burze, která zaznamenala během týdne nárůst o 1,8 %. Nejvíce posílily akcie CTP, a to o téměř 11 %. Moneta Money Bank vzrostla o 2%. Nejslabší výsledek týdenní seance předvedla Kofola, která odepsala 0,4 %.

Česká republika ekonomicky v minulém roce rostla o 2,5 %, nicméně oproti roku 2021 růst zpomalil a v posledním kvartálu roku 2022 výkon české ekonomiky klesl o 0,3 %. To znamená, že se jedná o druhý čtvrtletní pokles v řadě. Těmito výsledky lze považovat, že se Česko nachází ve stavu technické recese.

V úterý bude k vidění proslov Davida Ramsdena, náměstka guvernéra Bank of England nebo také bilance zahraničního obchodu USA. Ve středu budou zveřejněna data o stavu zásob ropy v USA a také zajímavou události bude čtvrteční summit lídrů EU. V pátek se dozvíme britské HDP či index spotřebitelské důvěry v režii Michiganské univerzity.

Graf: Ukazuje fáze trhu spojené se sentimentem investorů. Je možné, že se nyní nacházíme v tzv. bull trapu, který lze vidět v modrém kolečku. Zdroj: Jean-Paul Rodriguez, Hofstra University

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení. Autor nenese žádnou zodpovědnost za možné riziko v případě jakékoliv investice na základě tohoto článku.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek