Dobrá nálada na trzích pokračuje


Pokud se nestane nic překvapivého, na rok 2023 budeme z investičního pohledu vzpomínat jako na úspěšný. Trhy už vyhlížejí snižování úrokových sazeb, což se projevuje v nárůstu cen většiny aktiv a obecném optimismu mezi investory.

S&P 500 v uplynulém týdnu sice připsal pouhých 0,2 %, ale pokořil psychologickou hranici 4 600 bodů a historickým maximům je tak skutečně na dosah. Americké akcie rostou již šestým týdnem v řadě. Od ledna tak nejsledovanější zámořský index připisuje již 20 %, přičemž technologický Nasdaq roste letos dokonce o 38 %. Pokračuje nadšení okolo příznivých dopadů umělé inteligence na hospodaření firem.

Minulý čtvrtek Alphabet rostl o více než 5 % poté, co představil nový AI model Gemini, který umí procesovat nejen text, ale i audio, obrázky nebo video a může tak být velmi dobře použit v mobilních zařízeních. Stejný den se výrazně dařilo i výrobci polovodičů AMD, který rostl dokonce o 10 % v návaznosti na oznámené spuštění nové generace čipů specializovaných pro využití v rámci AI. Investoři tak zjevně nové technologii věří a jsou přesvědčeni, že dopad na hospodaření firem bude značný.

Z makroekonomických zpráv stojí za zmínku data z trhu práce, kdy ekonomika USA vytvořila v listopadu 199 tisíc pracovních míst, což překonalo odhady. Míra nezaměstnanosti poklesla na 3,7 %, trh práce USA tak stále zůstává poměrně robustní. Pozitivní zprávy přicházejí i od spotřebitelů, jejichž inflační očekávání výrazně klesají. Podle studie University of Michigan domácnosti očekávají na horizontu 12 měsíců inflaci ve výši 3,1 %, což je výrazný pokles oproti situaci před měsícem, kdy se Američané obávali 4,5% inflace.

Může za to bezesporu i vývoj na ropě, která se v případě WTI dostala na hodnoty okolo 70 USD/barel, což jsou nejnižší úrovně za posledních 5 měsíců. Ropa tak zlevňuje navzdory oznámeným produkčním škrtům ze strany kartelu OPEC+, mezi důvody poklesu cen patří slabší ekonomický růst v Číně a rostoucí těžba ve Spojených státech. Exporty ropy z USA dosahují okolo 4 mil. barelů denně, což je historické maximum a o pětinu více než před rokem. To vede k poklesu cen pohonných hmot, jak v Česku, tak i v zahraničí.

V minulém týdnu se velmi dobře dařilo i zlatu, které dokonce v pondělí dosáhlo nových historických maxim, když krátce posílilo na 2 100 USD za unci, následně však blyštivý kov oslabil na současných přibližně 2 000 USD. Důvodem popularity zlata je výrazný pokles výnosů státních dluhopisů USA, což snižuje náklady ušlé příležitosti jeho držby. Pomohl i slábnoucí dolar a stále napjatá geopolitika. Stejné faktory přispívají i k výraznému oživení na trhu kryptoměn.

Příští týden bude, co se týče očekávaných událostí, poměrně nabitý. Úterý přinese v USA report inflace, o den později přijde na řadu zasedání Fedu, kde téměř s jistotou můžeme čekat ponechání úrokových sazeb beze změny. Centrální bankéři by však mohli naznačit trajektorii snižování úroků v příštím roce. Ve čtvrtek pak nastane zasedání ECB, která ponechá sazby rovněž beze změny.

Pokud se zamyslíme nad výhledem do budoucna, nejpravděpodobnějším scénářem se nyní skutečně zdá být „soft landing“, tedy zpomalení ekonomického růstu, které pomůže zkrotit inflaci, avšak nezpůsobí výraznější recesi. To umožní Fedu v příštím roce postupně snižovat úrokové sazby. Letošní akciový růst tažený zejména těmi největšími firmami by se měl přelít i do zbytku trhu, což se již v posledních týdnech děje, když vidíme poměrně výrazné oživení například na trhu small cap společností. Potenciál rozhodně mají i hodnotové firmy, jejichž ocenění je oproti těm růstovým na atraktivních úrovních.

Letošní výkonnost S&P 500 (černá) a S&P 500 equal weight (rovnoměrně vážený index, oranžová)

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek