ČNB opět snížila sazby, Fed prozatím vyčkává
Minulý týden zamířily úrokové sazby v Česku níže, zatímco ve Spojených státech Fed k žádným změnám nepřistoupil. Akcie částečně korigovaly předchozí ztráty za podpory slušně se vyvíjející výsledkové sezóny. Zároveň byla zveřejněna důležitá data z trhu práce, který vykázal zpomalení.
Letošní rok je prozatím pro akciové investory příznivý, když index S&P 500 od ledna připisuje více než 8 % a podařilo se mu částečně umazat ztráty, které nabral v průběhu dubna. K tomu přispěla i čísla z amerického trhu práce, který v dubnu vygeneroval 175 tisíc pracovních míst, což bylo značně pod očekáváním ve výši +240 tisíc pozic. Zároveň tempo růstu mezd zpomalilo na 3,9 % meziročně, jde o nejnižší tempo za poslední tři roky. To značí určité zpomalení napjatého pracovního trhu, což je scénář, který chce Fed v rámci svého boje s inflací vidět.
V návaznosti na tento vývoj jsme byli svědky poklesu výnosů státních dluhopisů USA, když 10letý bond nese 4,5 % do splatnosti, což je faktor podporující nárůst akciového trhu. K tomu se přidává i poměrně slušně se vyvíjející výsledková sezóna, kterou opět táhnou zejména velké technologické společnosti. Konkrétně tituly z Magnificent 7 zaznamenaly nárůst čistých zisků meziročně o 49 % při o 14 % vyšších tržbách (pokud vezmeme v potaz očekávané výsledky Nvidia, která doposud nereportovala). Celý index S&P 500 by pak měl zaznamenat v 1Q nárůst čistých zisků o 5,3 %, pro rok 2024 se pak očekává, že zisky meziročně vzrostou o téměř 9 %.
Důležitým bodem minulého týdne bylo zasedání Fedu, který podle očekávání ponechal sazby beze změny na 5,25-5,5 %. Guvernér J. Powell naznačil, že v současné době neuvažují o snižování sazeb vzhledem k přetrvávajícím vysokým inflačním tlakům. Centrální bankéři však ani nepřemýšlí o případném zvyšování sazeb, což je dobrá zpráva. Důležitým rozhodnutím pak bylo zpomalení tempa kvantitativního utahování ze současných 95 na 60 mld. USD měsíčně, proces stahování likvidity z trhu tak zmírní, což je pro trhy pozitivní signál.
V minulém týdnu zasedala i ČNB, která podle očekávání snížila 2T repo sazbu na 5,25 %. Důležitější informace však přinesla nově zveřejněná prognóza, která naznačila, že tempo poklesu sazeb bude pomalejší, než se dříve očekávalo. Jde zřejmě o reakci na dění v zahraničí, když úroky v USA i EU budou rovněž klesat pomaleji, než jsme na počátku roku předpokládali. Navíc guvernér Michl zdůraznil, že ČNB bude se snižováním sazeb obezřetná, zejména vlivem proinflačních faktorů (rychlý růst cen služeb, deficitní hospodaření vlády, stále zvýšená inflační očekávání).
Koncem letošního roku tak lze čekat, že 2T repo sazba by se měla přiblížit hladině 4 %. Podle nové prognózy by pak měla česká inflace v letošním roce dosáhnout 2,3 %, HDP pak poroste tempem 1,4 % meziročně. Současně proběhla v rámci bankovní rady debata o výši rovnovážné úrokové sazby, tedy takovém nastavení úroků, které ekonomiku nebrzdí ani nestimuluje a je v souladu s 2% inflačním cílem. Podle slov guvernéra Michla by mohla být rovnovážná sazba na vyšších úrovních, než bylo dříve typické, konkrétně se zmínil o 3,5 %. To naznačuje, že období velmi nízkých úroků se jen tak nevrátí. Navzdory tomu zhodnocení na spořících účtech či termínovaných vkladech již nyní výrazně klesá, z toho důvodu dává smysl přesun prostředků do investic.
V nadcházejících dnech budou investoři sledovat dobíhající výsledkovou sezónu za 1Q ve Spojených státech, s kartami by mohl zamíchat i geopolitický vývoj zejména na Blízkém východě. Na trhy působí v současnosti více faktorů. Zatímco očekávané pomalejší snižování sazeb ze strany Fedu a související nárůst dluhopisových výnosů je negativní, příznivě naopak působí nárůst očekávání budoucích zisků firem, jak je patrné na grafu níže.
Očekávané zisky firem z S&P 500 rostou, což je podporou pro akciový trh, zdroj: edwardjones.com
Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.
NEWS
Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.