Dopad pandemie byl na ČEZ minimální


V rámci zveřejněných výsledků za rok 2020 tuzemská polostátní energetika ČEZ potvrdila své solidní tržní postavení. Navzdory negativním dopadům koronaviru se podařilo naplnit cíl na úrovni provozního zisku EBITDA představený ještě před příchodem pandemie. O dividendu se tak akcionáři bát nemusejí.

Kvůli negativnímu přecenění zahraničních aktiv a uhelných elektráren dosáhl ČEZ čistého zisku pouhých 5,5 mld. CZK. Pro akcionáře je však z pohledu dividendy daleko důležitější očištěný zisk, který lépe reflektuje skutečné cash flow. Ten dosáhl 22,8 mld. CZK a meziročně stoupl o více než pětinu.

Pozitivně se na výsledcích projevil nárůst realizačních cen elektřiny, za které společnost svoji produkci prodává.

Akcionáři by měli těžit z nyní připravovaného prodeje větrných elektráren a distribuční společnosti v Rumunsku či distribuce v Bulharsku. Transakce by měly být uzavřeny v následujících měsících, díky čemuž lze očekávat výplatu mimořádné dividendy. Celková výplata by tak měla být rozhodně vyšší než loňských 34 korun na akcii. K akcionářům by se dividenda měla dostat přibližně v polovině letošního roku.

Obecně ČEZ v posledních měsících těží z nárůstu cen elektřiny. Ta se ještě na začátku listopadu obchodovala okolo 40 EUR/MWh, dnes vystoupala až k 57 EUR/MWh. Společnost tak může prodávat svoji budoucí produkci za výrazně vyšší ceny. Naopak negativní je výrazný růst emisních povolenek, což snižuje ziskovost uhelných elektráren.

Akcie ČEZ tak za posledních 6 měsíců připsaly bezmála 20 % a obchodují se na úrovni okolo 540 korun, tedy dokonce výše než před příchodem pandemie.  

Vývoj akcií ČEZ za posledních 5 let, %, zdroj: pse.cz


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek