Ceny akcií i dluhopisů korigují, přichází čas nákupů?


Akciové trhy ve Spojených státech poklesly nejníže od května letošního roku, svým propadem o více než 10 % ve srovnání s úrovněmi z průběhu léta se tak dostaly do korekce. Obdobné poklesy jsou zpravidla atraktivní příležitostí pro nákup, je tomu tak i tentokrát?

Index S&P 500 v průběhu uplynulého týdne odepsal 2,5 % na 4 117 bodů, od začátku roku však připisuje stále poměrně solidních 7,2 %. Investory znervózňuje nadále pokračující konflikt mezi Izraelem a Palestinou, který naštěstí prozatím nijak zásadně neeskaluje. Burziáni jsou stále výrazným způsobem zaměřeni na vývoj výnosů amerických státních dluhopisů, desetileté cenné papíry se totiž svým výnosem v průběhu týdne krátce dostaly přes významnou psychologickou hranici 5 %, tedy na 16letá maxima, což mělo negativní vliv na ceny rizikových aktiv.

V současné době zastáváme názor, že výnosy se již blíží svému cyklickému vrcholu. Inflace se postupně dostává k cíli Fedu, který by měl v příštím roce i v návaznosti na očekávané ekonomické zpomalení začít snižovat úrokové sazby. Více by mohlo napovědět zasedání centrálních bankéřů USA, jehož výsledku se dočkáme již ve středu. Trh je přesvědčen, že sazby zůstanou beze změny, naopak v průběhu druhého pololetí příštího roku bychom se měli dočkat kýženého snižování.

Fed však rozhodně nemá vyhráno, neboť ekonomika Spojených států vykazuje svoji robustnost navzdory prostředí vysokých úroků. Ve třetím čtvrtletí tamní HDP vzrostlo v anualizovaném vyjádření o 4,9 %, a to zejména díky vysoké spotřebě domácností. Nemyslíme si však, že ekonomika dokáže podobným tempem růst i nadále. Vysoké úrokové sazby se totiž ještě plně nepropsaly. Navíc pandemické úspory domácností se zdají být již prakticky vyčerpány. Podporou však nadále zůstane velmi solidní trh práce.

Ve čtvrtek proběhne zasedání ČNB, kde teoreticky visí ve vzduchu první snížení úrokových sazeb ze současné úrovně 7 %, na které se pohybujeme již dlouhou dobu. Pravděpodobnější je však spíše ponechání sazeb beze změny s tím, že prvního poklesu bychom se měli dočkat zřejmě až v prosinci či v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku.Do hlav centrálních bankéřů však nikdo nevidí a nejistota je v tomto ohledu vysoká, zvlášť vzhledem k tomu, že jednotliví zástupci ČNB se nechali slyšet, že snížení úroků může být na stole již nyní.

Tomu nasvědčuje i nečekaně rychle klesající inflace v ČR, která však v říjnu opět vyskočí výše do úrovní okolo 8-9 % meziročně v návaznosti na efekt nízké srovnávací základny z podzimu loňského roku vlivem úsporného tarifu na elektřinu. Zasedání ECB v minulém týdnu pak proběhlo podle očekávání, depozitní sazba zůstává na 4 %, čímž se úroky v eurozóně pravděpodobně dostaly na vrchol, na kterém setrváme přinejmenším do druhé poloviny příštího roku.

Zajímavého dění jsme byli svědky na bitcoinu, který výrazně rostl v návaznosti na zvyšující se pravděpodobnost schválení spotového ETF ve Spojených státech. Cena nejpopulárnější kryptoměny vyšplhala na nejvyšší úrovně od května loňského roku v kontextu očekávání, že díky pravděpodobnému schválení burzovně obchodovaných fondů na bitcoin vzroste výrazným způsobem poptávka ze strany movitých investorů, kteří by si mohli tímto způsobem velmi jednoduše vytvořit expozici. Současná tržní kapitalizace bitcoinu nyní dosahuje úrovně okolo 650 mld. USD, což je pro srovnání čtvrtina tržní kapitalizace Applu, největší burzovně obchodované firmy v USA.

Pozornost investorů bude i v příštích dnech upjata na probíhající výsledkovou sezónu za třetí kvartál, v jejímž rámci se nyní očekává, že společnosti z indexu S&P 500 vykážou meziroční nárůst čistých zisků o 1,2 %. Za zmínku stojí čtvrteční report výsledků Apple, který tvoří největší pozici v rámci našeho fondu SmartStocks. V pátek pak na řadu přijde tradiční měsíční report z trhu práce ve Spojených státech za říjen, v jehož rámci se očekává tvorba 182 tisíc nových pracovních míst.

Vzhledem k trvající geopolitické nervozitě, výsledkové sezóně a situaci na poli výnosů státních dluhopisů USA lze očekávat, že i v průběhu příštích několika týdnů na trzích přetrvá zvýšená volatilita. Věříme však, že současné poklesy jsou zajímavou příležitostí nakoupit akcie a dluhopisy za dobré ceny a profitovat z pravděpodobného růstu v průběhu příštího roku. Situace na trzích je nyní napjatá, což se historicky osvědčilo jako zajímavé období pro vstup do pozic. 

Bitcoin vstává z popela v návaznosti na spekulace ohledně spuštění spotového ETF v USA

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek