Centrální banky u kormidla


Uplynulý týden se nesl v duchu zasedání klíčových centrálních bank. Zatímco Fed potvrdil výhled na pokles úrokových sazeb o 75 bazických bodů v letošním roce, ČNB přistoupila ke snížení své klíčové 2T repo sazby o 50 bazických bodů. Světové akcie v návaznosti na očekávané uvolňování měnové politiky pokračovaly v růstu na historická maxima.

Index S&P 500 překonal hranici 5 200 bodů a pokračuje v posouvání historických maxim výše, když jen za letošní rok zhodnotil o více než 10 %. Růst je tažen především technologickými společnostmi zaměřenými na AI, když největší zisky investorům přinášejí akcie jako Nvidia, Microsoft či Meta. Vzhledem k očekávání na snižování úrokových sazeb a solidního ekonomického růstu v USA však vidíme, že se k těmto silně růstovým titulům přidává i řada dalších společností, což je pozitivní signál.

Bedlivě sledovanou událostí bylo středeční zasedání americké centrální banky. Fed sice ponechal podle očekávání sazbu na 5,25-5,5 %, nicméně živou vodou pro akcie bylo prohlášení J. Powella o tom, že letos nadále plánuje snížit úrokové sazby třikrát. Investoři měli totiž obavy z toho, že vyšší inflační čísla z ledna a února by mohla tyto plány centrálních bankéřů narušit, což se nepotvrdilo.

Dobrou zprávou je i fakt, že šéf Fedu naznačil zpomalení tempa kvantitativního utahování v dohledné době, když nyní centrální banka snižuje svoji bilanci o 95 mld. USD měsíčně. Z vrcholu okolo 9 bil. USD z dubna 2022 došlo k poklesu bilance Fedu na současných přibližně 7,5 bil. USD. Jde o podpůrný nástroj tlačící inflaci v USA níže, neboť skrze něj dochází ke stahování likvidity z trhu a utahování měnových podmínek.

Zároveň byly příznivým směrem upraveny výhledy ohledně ekonomiky, když Fed očekává v letošním roce růst HDP o 2,1 %, to je podstatně více než dříve. Naplňuje se tak pozitivní scénář, když ekonomika USA zůstává silná, přičemž inflace by měla pokračovat v sestupné trajektorii. Odhady růstu byly navýšeny i pro roky 2025 a 2026, hladké přistání (zkrocení inflace bez příchodu recese) by se tak mělo stát realitou.

Zasedaly i další centrální banky, když ta švýcarská přistoupila k nečekanému snížení sazeb o 25 bazických bodů. Naopak poprvé po dlouhých 17 letech Bank of Japan zvýšila úrokové sazby, a to kosmeticky do pásma 0-0,1 %. Sazby v Japonsku jsou tak po osmi letech v kladném teritoriu. Prostřednictvím této politiky bankéři historicky bojovali se stagnující ekonomikou a nízkou inflací. Japonsko však konečně „vstává z mrtvých“, inflace roste, s ní i ekonomika a tamní akciový trh, který za posledních 12 měsíců připsal téměř 50% zhodnocení. Zahraničním investorům však ze zisků ukrajuje výrazné oslabení japonského jenu.

Ani čeští centrální bankéři nezaháleli. Vzhledem k návratu inflace k 2% cíli bankovní rada přistoupila ke snížení klíčové sazby o 50 bazických bodů na 5,75 %. Guvernér Michl však na tiskové konferenci zmiňoval pokračující proinflační rizika v ČR, proto bude ČNB ke snižování sazeb přistupovat s opatrností. Brzdou rychlejšího uvolňování měnových podmínek je znatelné oslabení koruny v kombinaci se stále silným růstem cen služeb, které v únoru zdražily o 5,2 % meziročně. To hovoří o pokračujících inflačních tlacích uvnitř české ekonomiky.

Lze proto predikovat, že na příštím zasedání začátkem května ČNB opět přistoupí ke snížení o 50 bazických bodů. Ke konci roku lze 2T repo sazbu čekat zřejmě na úrovních okolo 3,75-4 %. Úročení na spořících účtech tak bude postupně klesat, díky čemuž nastává vhodná doba k přesunu volných prostředků určených na dlouhodobý horizont do investic. Návrat nulových či velmi nízkých sazeb se však nečeká, a to i vzhledem ke zmínkám ČNB, že pravděpodobně došlo k posunu neutrální úrokové sazby směrem výše (sazba, která ekonomiku nestimuluje, ani nebrzdí).

Co se pohledu na kapitálové trhy týče, lze očekávat, že akcie mimo technologický sektor, které doposud za hlavními indexy zaostávaly, budou pozitivně ovlivněny poklesem sazeb a robustním ekonomickým vývojem. Proto v našich očích dává smysl diverzifikovat portfolia i o společnosti s menší tržní kapitalizací či cyklické a hodnotové akcie. Současné nadšení okolo AI totiž může být přehnané a navzdory akciovému růstu z posledních měsíců lze stále na trhu najít řadu zajímavě oceněných společností s atraktivním výnosovým potenciálem do příštích let.

Výhled Fedu na úroveň úrokových sazeb ke konci jednotlivých let

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek