Burzy pod tíhou strachu z obchodní války


Zájem médií o kroky Donalda Trumpa nepolevuje. V posledních týdnech se však investoři více než na příznivé faktory jeho vládnutí (možné snižování daní, deregulace) zaměřují na negativa v podobě celních opatření. Ta se mění doslova ze dne na den a přinášejí na trhy notnou porci nejistoty. A nepředvídatelný vývoj je právě tím, co investoři neradi vidí. 

Zatímco S&P 500 ještě před měsícem atakoval historická maxima, v současné době jsme na trzích svědky korekce. Investoři se odklánějí zejména od těch nejvýše oceněných akcií, mezi které se řadí převážně technologie. Pod tlakem jsou tak tituly jako Tesla, Apple či Alphabet, které zaznamenávají dvojciferné ztráty a vzhledem ke své tržní kapitalizaci táhnou velké indexy níže. Naopak solidně se daří defenzivním titulům (zdravotnictví, utility, necyklická spotřeba), ke kterým se investoři uchylují v dobách zvýšené nervozity.

Autor článku: Ing. Marek Kupka, Správce fondu

Jako pozitivní vedlejší efekt současného dění lze brát fakt, že ocenění amerických akcií znatelným způsobem pokleslo z ještě nedávno velmi bohatých úrovní. Konkrétně se nyní pohybujeme v rámci ukazatele forward P/E na úrovni 20. Stále se sice jedná o nadprůměrné hodnoty, ale valuace se alespoň částečně normalizovaly, což značí vyšší výnosový potenciál akcií do příštích let. Evropské tituly jsou sice stále levnější, ale má to své důvody, mezi které patří například rozdílné sektorové složení indexů. 

Právě evropské tituly jsou přitom letos na koni, když Euro Stoxx 50 přidává cirka 10 % a těží nejen z valuačního diskontu a poklesu eurových úrokových sazeb, ale i rostoucí pravděpodobnosti na možné ukončení konfliktu na Ukrajině. K tomu se přidávají i výhledy na vyšší fiskální výdaje evropských vlád, které by měly pomoci ekonomickému růstu.  

Obecně však na trzích panuje vyšší nejistota, kterou lze pozorovat jak v rámci nejrůznějších ukazatelů sentimentu investorů, tak i na indexu implikované volatility VIX, který se drží na nadprůměrných úrovních. Investoři se tak uchylují k bezpečným přístavům. Kromě defenzivních akcií se daří i zlatu, které dokonce pokořilo psychologickou úroveň 3 000 USD za unci. Rostou i ceny státních dluhopisů USA, které stále investory lákají více než 4% prakticky bezrizikovým výnosem.  

Nad budoucím vývojem visí velký otazník. Nejistota okolo cel je obrovská a pokud se obchodní války rozjedou na plné obrátky, zasáhnou ekonomický růst všech zúčastněných zemí. Výrazným způsobem by zavádění cel mohla pocítit i tuzemská ekonomika, a to zejména zprostředkovaně skrze naše hlavní obchodní partnery z EU. Vždyť tímto směrem proudí 80 % českého exportu a zejména pro Německo jsou Spojené státy významnou vývozní destinací.

Z investičního pohledu však současný vývoj vnímáme jako příležitost. Ceny některých kvalitních společností již znatelně poklesly, přičemž jejich nižší ocenění znamená vyšší očekávané výnosy v budoucnu. Musíme se připravit na to, že volatilita související s nepředvídatelností Trumpových kroků ještě nějakou chvíli potrvá. Současný rozkolísaný vývoj na trzích jen potvrdil, že klíčem k úspěchu je diverzifikace investičních portfolií, do kterých by investoři měli zařazovat nejen akcie, ale i dluhopisy a další aktiva.   

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek