Burzovní nálada jako na houpačce, trhy opět ztrácí
Po předchozích růstech mají za sebou americké akcie nejhorší týden za uplynulých 18 měsíců, když investory opět vystrašila hrozba recese v návaznosti na slabá příchozí makrodata. Burziáni přistoupili k výběru zisků, když prostředky proudily zejména do bezpečných aktiv.
Akciové indexy tak za sebou mají slabý týden, když S&P 500 odepsal 4,2 %, zatímco technologický Nasdaq dokonce ztratil 5,8 %. Lépe na tom obecně byly defenzivní společnosti například ze sektoru necyklické spotřeby, které jsou více imunní vůči ekonomickým výkyvům. Logicky se investoři více orientovali i směrem ke státním dluhopisům, když výnos 10letého bondu USA poklesl na 3,7 %.
Ještě výrazněji však propadaly výnosy dluhopisů s kratší splatností, vzhledem k čemuž již má výnosová křivka opět rostoucí tvar. Výnosová křivka byla přitom inverzní přibližně od poloviny roku 2022, k tomu dochází v situaci, kdy jsou výnosy krátkodobých dluhopisů vyšší než těch s delší splatností. Konec inverze je tradičně spojen s očekávaným snižováním úrokových sazeb ze strany Fedu ve chvíli, kdy ekonomika zpomaluje, což přiléhavě sedí k současné situaci.
Nejdůležitější zprávou minulého týdne byl report dat z amerického trhu práce. Ten potvrdil pokračující ochlazování, když ekonomika v srpnu vytvořila jen 142 tis. nových pracovních míst, zároveň došlo k negativním revizím předchozích dvou měsíců.
Pod tlakem je zejména sektor průmyslu, kde došlo k poklesu o 24 tis. pracovních pozic, což navazuje na dříve zveřejněné předstihové indikátory hovořící o tom, že průmysl USA prochází kontrakcí. Na druhou stranu došlo k poklesu míry nezaměstnanosti na 4,2 %, tudíž žádná apokalypsa se na pracovním trhu nekoná.
Investoři budou v blízké budoucnosti směřovat svoji pozornost k rozhodnutí Fedu, když slabší trh práce společně s klesající inflací otevírá prostor pro pokles sazeb, k prvnímu snížení se centrální bankéři odhodlají již 18. září, a to pravděpodobně o 25 bazických bodů, nelze však vyloučit ani „dvojnásobný cut“ rovnou o 50 bazických bodů.
Propadem si prošla cena ropy, když se Brent obchoduje poblíž 71 USD/barel, tedy nejlevněji za bezmála 3 roky. Důvodem jsou obavy ze zpomalení globální poptávky, zejména v Číně, která bojuje se slabým ekonomickým růstem a nízkým apetitem domácností nakupovat. Vývoji neprospívá ani ochlazení výrobního sektoru v USA a eurozóně.
Akciové trhy budou v následujících měsících pravděpodobně rozkolísané, neboť kromě obav z recese budou nejistotu navyšovat i prezidentské volby v USA, které jsou naplánovány na začátek listopadu. Navíc září a říjen bývají pro finanční trhy tradičně slabší měsíce a akciové indexy ušly v letošním roce značnou cestu směrem vzhůru.
Vzhledem k tomu nelze vyloučit další poklesy akcií v příštích týdnech. Na druhou stranu v delším horizontu jsou fundamenty nadále příznivé – inflace zpomaluje, Fed bude postupně uvolňovat měnovou politiku a ekonomika pravděpodobně bude pokračovat v růstu, ačkoliv mírnějším než doposud. Firmám by se tak mělo dařit navyšovat zisky, což podpoří ceny jejich akcií.
Aktuální týden přinese sadu inflačních dat, v úterý pro ČR, ve středu pro USA a ve čtvrtek pro eurozónu. Současně budou investoři ve čtvrtek sledovat očekávané zasedání ECB, která by měla snížit depozitní sazbu ze současných 3,75 % na 3,5 %. Do konce roku bychom se pak mohli dostat na úroveň 3 %.
Ropa klesá v návaznosti na obavy z ekonomického ochlazení
Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.
NEWS
Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.