Biden představil další stimulační balík


Krátce po schválení vládního podpůrného programu v objemu 1,9 bil. USD představuje Biden další plány na stimulaci ekonomiky. Program cílící především na investice do infrastruktury, výzkumu či bydlení by měl zahrnovat výdaje přes 2 bil. USD po dobu osmi let. Rýsuje se však i zvýšení daní.

Navrhované investice zahrnují 621 mld. USD na zlepšení dopravní infrastruktury, 300 mld. USD na zkvalitnění vodovodních a elektrických sítí či internetového připojení.

Dalších 580 mld. USD by mělo přitéct do amerického průmyslu na výzkum a vývoj. Kromě toho chce Biden podpořit i dostupné bydlení či péči o staré a hendikepované. Prezident tak nelení a představuje další ze svých umělých zásahů do ekonomiky.

Výdaje hodlá financovat jak jinak než navýšením korporátní daně, ze současných 21 % na 28 %. Zároveň chce znepříjemnit nadnárodním firmám možnost optimalizovat odváděním daní v zemích s nižší sazbou zavedením globální daně ve výši minimálně 21 %. Firmy by zároveň měly platit minimálně 15% daň z účetního zisku, čímž se opět omezí prostor pro optimalizaci. Dopad těchto nařízení by znamenal pokles zisků společností z S&P přibližně o 5-10 %.

Pravděpodobnost schválení návrhu je poměrně vysoká, demokraté by rádi balík protlačili do letošního léta. Obecně jde o dobrou zprávu pro stavební firmy, výrobce elektromobilů, čipů či firmy podnikající v oblasti telekomunikačních sítí. Jde však o špatnou zprávu pro příznivce volného trhu a minimálních zásahů státu do ekonomiky.

Vývoj veřejného dluhu v USA, biliony USD, zdroj: FRED


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek