Barrick Gold – blyštivá pojistka proti inflaci


Přední globální těžař zlata profituje z prostředí nízkých úrokových sazeb, silných inflačních tlaků a geopolitických tenzí. Díky tomu je skvělou diverzifikační složkou portfolia v rámci fondu SmartStocks.

Barrick Gold je druhý největší světový těžař zlata hned po konkurenčním Newmont Corporation, který firmu sesadil z první příčky v roce 2019 akvizicí těžaře Goldcorp. Kromě zlata se Barrick angažuje i v těžbě mědi, která je díky svému silnému cenovému růstu v poslední době jedním z tahounů tržeb společnosti. Barrick je však známý především kvůli svým zlatým dolům, které se nacházejí v USA, Kanadě, Argentině či několika afrických zemích. Firma je tak rozkročena napříč jednotlivými regiony, což přináší stabilitu.

Hlavním hybatelem hospodaření společnosti je pochopitelně cena zlata. Právě zlato přitom v poslední době převážně stagnovalo, a to navzdory nelehké globální situaci. Důvodem je velmi dobrá nálada na finančních trzích v posledním roce a půl, díky které investoři prozatím necítili potřebu nakupovat zlato jako pojistku proti akciovým propadům.

Zlatu se tak od příchodu pandemie příliš dobře nevedlo, a to navzdory tomu, že centrální banky výrazně povolily stavidla své měnové politiky a doslova zaplavily trhy likviditou. Například ve Spojených státech za poslední 2 roky vzrostla peněžní zásoba M2 o gigantických 41 %. To je pro cenu zlata silný příznivý vítr.

Navíc současná tržní volatilita, vysoká inflace a nervozita okolo možné eskalace konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem motivuje investory se o zlato čím dál více zajímat. To ostatně potvrzuje vývoj od začátku letošního roku. Zatímco cena Barrick Gold od ledna vzrostla o více než 20 %, index S&P 500 prozatím odepsal 8 %. Akcie tohoto těžaře tak jsou velmi dobrou diverzifikační složkou portfolia.

Zároveň očekávaný postupný růst úrokových sazeb ve Spojených státech by pro Barrick Gold, potažmo cenu zlata, neměl představovat výrazný problém. Historicky totiž platilo, že v období nízkých úrokových sazeb, vysoké inflace a začínajícího utahování měnové politiky Fedu měla cena zlata růstovou tendenci. Důležitá je totiž především úroveň reálných úrokových sazeb. Ty jsou po zohlednění současné enormní inflace hluboce záporné, což motivuje investory se více zajímat o drahé kovy.

Vývoj nominálních a reálných úrokových sazeb v USA, zdroj: J.P. Morgan

Aktuálně tak na trhu panují pro zlato příznivé podmínky, což znamená velkou pravděpodobnost jeho růstu. To potvrzuje i současný výhled analytiků pokrývajících akcie Barrick Gold, podle nichž roční cílová cena dosahuje 26,53 USD na akcii, což představuje bezmála 14% růstový potenciál ze současných úrovní.

Díky poměrně nízkým nákladům na těžbu zlata na úrovni 1026 USD/oz je Barrick Gold slušně ziskovou společnosti, když vloni dosáhl čisté ziskové marže více než 17 %. Hospodaření by v příštích letech mělo být poměrně stabilní s trvale rostoucí dividendou. Pro rok 2023 odhadují analytici výplatu 80 centů na akcii, což při současné ceně znamená očekávaný 3,4% výnos. Navíc se firma chystá začít provádět zpětné odkupy akcií a distribuovat tak přebytečnou hotovost akcionářům.

Základní finanční ukazatele Barrick Gold, včetně výhledu

Při pohledu na ocenění se aktuálně Barrick Gold obchoduje za 21,6násobek očekávaných čistých zisků pro příštích 12 měsíců, což je ve srovnání s konkurenčním Newmont Corporation atraktivní ocenění. Na výrazně příznivějších hodnotách se Barrick obchoduje i na bázi ukazatele EV/EBITDA.

Srovnání Barrick Gold s konkurenčním Newmont Corp.

Současně pohled na historický vývoj valuace společnosti na bázi očekávaného P/E ukazuje, že se aktuálně stále nacházíme ve spodní části pásma, ve kterém se Barrick pohyboval v průběhu posledních let. Prostor pro růst ocenění tak rozhodně existuje, a to zejména vzhledem k současné inflaci a geopolitickému napětí.

Rizika investice do Barrick Gold samozřejmě nelze opomíjet. Potenciál růstu ceny zlata by mohl utlumit nečekaně rychlý růst úrokových sazeb ve Spojených státech. Klesající ceny zlata by pak vedly k nižším tržbám a ve finále i slabším ziskům pro akcionáře. Na druhou stranu firma je i na tento nepříznivý scénář připravena. Vlastní velmi kvalitní portfolio zlatých dolů s nízkými náklady a sofistikovanými těžebními postupy. Zároveň firma v posledních letech přistoupila prakticky k úplnému splacení veškerých dluhů. Do letošního roku tak vykročila s jen naprosto minimálním zadlužením, což jí umožňuje přečkat i případné déletrvající nepříznivé období.

Barrick Gold je zkrátka kvalitním nízko-rizikovým těžařem. Z toho důvodu vidíme ve firmě solidní růstový potenciál, přičemž prostor pro pokles akcie je pouze omezený. Barrick Gold tak patří mezi největší pozice v rámci našeho fondu SmartStocks, a to zejména díky své anti-cykličnosti. To se naplno projevilo v letošním roce. Zatímco trh jako celek v čele s růstovými společnosti trpěl prodejním tlakem, akcie Barrick Gold měly výrazně růstovou tendenci.

K tomu přispěly i zveřejněné výsledky za poslední kvartál uplynulého roku. Firma představila solidní výhled pro letošní rok, navýšila dividendu a oznámila program zpětného odkupu akcií. Barrick Gold tak nadále zůstává vyvažovacím prvkem našeho portfolia a zároveň sázkou na růst ceny zlata, která se vzhledem ke globálnímu dění pohybuje na neospravedlnitelně nízkých úrovních. Zlato se zároveň historicky osvědčilo jako velmi dobrá pojistka proti inflaci a není důvod, proč by to v roce 2022 mělo být jinak.

Disclaimer: prezentované informace mají pouze edukační charakter, nepředstavují investiční poradenství, investiční doporučení nebo jakoukoliv pobídku k investici.

Autor článku: Patrik Gančarčík, MBA 


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek