Akcie na nových historických maximech


Dobrá nálada na akciových trzích pokračuje i v průběhu února. Investoři sázejí na scénář hladkého přistání a výraznějšího snižování úrokových sazeb v letošním roce, což žene ceny akcií výše.

Nejsledovanější zámořský index S&P 500 pokořil psychologickou hranici 5 000 bodů a dostal se na nová historická maxima, když od začátku roku připisuje již 6 %. Trhy táhnou výše „obvyklí podezřelí“, tedy technologické společnosti jako Microsoft, Amazon, Meta či Nvidia. Naopak akcie menších společností či hodnotové tituly za trhem nadále zaostávají. Navzdory slabému ekonomickému růstu se daří i Evropě, když se německý DAX rovněž obchoduje na maximech na dostřel úrovně 17 000 bodů.

K tomuto vývoji přispívá dobře se vyvíjející výsledková sezóna v USA, když se pro 4Q 2023 očekává, že firmy z S&P 500 navýšily své čisté zisky o 2,9 % meziročně, ještě před několika týdny se přitom očekával pokles zisků o téměř 2 %. Navyšovat hospodářská čísla se daří primárně velkým technologickým firmám, což je také důvodem, proč právě tyto akcie v uplynulých měsících silně rostly. Výhodou těchto společností je rovněž fakt, že dosahují velmi nízké zadluženosti, což snižuje dopad prostředí vysokých sazeb na jejich hospodaření.

Událostí čísla jedna uplynulých dní bylo pro české investory bezesporu zasedání ČNB, která poněkud nečekaně razantně snížila úrokové sazby, konkrétně 2T repo sazba poklesla o 50 bazických bodů na 6,25 %.

Tento holubičí krok v kombinaci s prognózou předpovídající poměrně strmé snižování sazeb přispěl k oslabení koruny, která sestoupila na úrovně okolo 25,2 EUR/CZK a je díky tomu nejslabší od jara 2022. Koruna výrazně ztrácí i vůči dolaru na 23,4 USD/CZK, což přispívá k nárůstu výkonnosti zahraničních investic v korunovém vyjádření.

Nově zveřejněná prognóza ČNB pro letošek „věští“ české ekonomice nárůst o pouhých 0,6 %, inflace by pak měla dosáhnout 2,6 %. Klíčovým číslem pro vývoj úrokových sazeb bude již tento čtvrtek zveřejněná inflace za leden. Právě začátek nového roku řada obchodníků využívá ke zvyšování cen, a ne jinak by tomu mělo být i tentokrát. Obecně se však vzhledem ke slabosti domácích spotřebitelů očekává, že meziroční inflace za leden dosáhne 3 % a konečně tak sestoupí z velmi vysokých hodnot.

Pokud k tomu skutečně dojde, lze čekat, že ČNB bude i na březnovém, květnovém a červnovém zasedání nadále pokračovat v razantním snižování sazeb o 50 bazických bodů, což společně s oslabením koruny výrazně přispěje k uvolnění měnových podmínek v České republice. Na konci letošního roku by se pak podle prognóz analytiků měla 2T repo sazba dostat na dostřel hladiny 4 %.

Co se investičních výhledů týče, pokud skutečně dojde v USA k hladkému přistání a Fed přistoupí k postupnému snižování úrokových sazeb, mělo by to prospět zejména cyklickým a hodnotovým titulům včetně akcií menších společností, které doposud zaostávaly. Dává tak smysl využít jejich současných stále relativně příznivých cen k diverzifikaci portfolií. Největší technologické firmy již totiž výrazným způsobem vzrostly. To je patrné na vývoji indexů S&P 500 a S&P 500 equal weight, zatímco první z nich za poslední rok připsal 22 %, rovnoměrně vážený index zhodnotil jen o 4 %.   

V nynějším týdnu budou investory bedlivě sledována nově příchozí inflační data. Již v úterý dojde ke zveřejnění spotřebitelské inflace v USA, kde se očekává zpomalení tempa růstu cen na 2,9 % meziročně. Ve čtvrtek pak budou investoři vyhlížet čísla domácí inflace za leden.

Vývoj S&P 500 (oranžová) a rovnoměrně váženého S&P 500 equal weight (černá) za posledních 5 let

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek