Akcie na maximech, Fed zřejmě zvládne „hladké přistání“


Letošní vývoj na světových burzách navázal na loňský růst a akciové trhy připisují nová historická maxima. Daří se i alternativním investicím, když zlato či bitcoin rovněž trhají rekordy. Investoři věří, že Fed zvládne ukočírovat inflaci a v létě začne snižovat úrokové sazby, což by mělo přinést pozitivní impuls.

Spanilá akciová jízda, která započala na konci loňského října, nebere konce. Od ledna nejsledovanější zámořský index S&P 500 připisuje 8 %, technologický Nasdaq 100 pak dokonce 9 %. Akcie v USA vzhledem k tomu oscilují okolo historických maxim, přičemž na rekordních úrovních se pohybuje i evropský STOXX Europe 600, který letos roste o 5 %. Přímo fenomenální výkonnost pak přináší japonský Nikkei 225, který od začátku roku přidává dokonce 19 %.

Podporu přineslo přesvědčení investorů, že americká centrální banka Fed začne snižovat úrokové sazby o něco dříve, než se ještě nedávno očekávalo. Přispěla k tomu smíšená data z tamního trhu práce, který začíná lehce zpomalovat, což dokazuje růst míry nezaměstnanosti na 3,9 % a pokles tempa růstu příjmů domácností. V únoru bylo sice vytvořeno více pracovních míst, než se čekalo (275 tis. oproti očekávaným 200 tis.), na druhou stranu leden prošel velmi výraznou revizí směrem níže.

To jsou přesně ta čísla, která chtějí centrální bankéři vidět pro to, aby se brzy podařilo dostat inflaci pod kontrolu a mohlo dojít ke snižování klíčové úrokové sazby v ekonomice. Trh tak nyní čeká, že letos Fed sníží úrokové sazby 4x do pásma 4,25-4,5 %, přičemž k prvnímu kroku tímto směrem by mělo zřejmě dojít na červnovém zasedání. K tomuto výhledu přispěla slova guvernéra J. Powella, který prohlásil, že Fed není daleko od toho, aby nabyl přesvědčení, že tempo poklesu inflace je na udržitelné cestě k cíli.

Díky tomu jsme byli svědky poklesu tržních výnosů, když se 10letý státní dluhopis USA aktuálně obchoduje s výnosem 4,1 % do splatnosti, což jsou nejnižší úrovně za uplynulých 5 týdnů. Právě pokles ceny kapitálu je jedním z motorů současného optimismu, neboť ospravedlňuje současné zvýšené valuace na finančních trzích.

Vyhlídky na snižování sazeb společně s napjatou geopolitikou tlačí výše cenu zlata, která v korunovém vyjádření překonala psychologickou úroveň 50 000 CZK za unci a dostala se tak na historické maximum. Blyštivému kovu svědčí i významné nákupy ze strany centrálních bank rozvíjejících se zemí.

Poptávku tlačí výše rovněž čínské domácnosti, které nakupují zlato v rámci ochrany majetku, když tamní realitní i akciový trh prochází propadem. Velmi dobře se daří i bitcoinu, který podpořen přítokem kapitálu do spotových ETF ve Spojených státech rovněž dosáhl rekordních úrovní.

V minulém týdnu zasedala ECB, která podle očekávání ponechala depozitní sazbu beze změny na úrovni 4 %. Evropští centrální bankéři jsou tak podobně jako Fed se snižováním sazeb opatrní a chtějí vidět více dat potvrzujících pokles inflace pro to, aby uvolnili měnové podmínky. Stejně jako v USA i v eurozóně čekáme první snížení sazeb v červnu. 

Cenu ropy výše se snaží tlačit členové kartelu OPEC+, kteří se domluvili na prodloužení dobrovolného omezení produkce „černého zlata“ i v průběhu druhého čtvrtletí letošního roku. Opatření, které bylo zavedeno v červenci, znamená snížení těžby v celkové výši přibližně o 2,2 milionů barelů denně. Ropa Brent se aktuálně obchoduje za 81 USD/barel, což je od ledna o 7 % výše. To je společně s oslabením koruny hlavním důvodem růstu cen pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic.

V aktuálním týdnu budou investoři bedlivě sledovat úterní zveřejnění spotřebitelské inflace ve Spojených státech. Předchozí lednové číslo hovořilo o růstu cen 3,1% tempem, přičemž stejný výsledek analytici očekávají i za únor. Pokud by došlo k pozitivnímu překvapení (nižší inflace), byl by to pro trhy impuls k dalšímu růstu. 

Zlato pokořilo nová maxima a obchoduje se lehce pod 2 200 USD za unci

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek