Tesla a Apple prochází štěpením akcií


Dnešní obchodní seance v USA přinese štěpení akcií dvou gigantických amerických společností. Akcie Applu se budou dělit v poměru 4:1, Tesla pak v poměru 5:1.

Hlavním důvodem je snaha o cenovou dostupnost akcií i pro malé investory, která byla před štěpením snížená zejména v případě Tesly, jejíž akcie se pohybovaly okolo 2 200 dolarů. Štěpení akcií (tzv. stock split) je operace čistě technického rázu, v jejímž rámci dojde ke zvýšení počtu akcií. Tržní kapitalizace společnosti zůstává beze změny.

Tudíž například v případě Applu dostane investor namísto jedné akcie rovnou čtyři, pochopitelně s čtvrtinovou hodnotou. Hlavním účelem stock splitu je zvýšení likvidity a zpřístupnění investice do konkrétního titulu i s nižší částkou. Vedlejším efektem štěpení akcií může být zvýšená poptávka ze strany menších investorů.

Ke štěpení často dochází po výrazném růstu ceny akcie, což je případ Tesly, která má za sebou v posledním roce astronomický nárůst o přibližně 900 %. Výrazným způsobem se však dařilo i Applu, který za uplynulých 12 měsíců zhodnotil o 140 %.

V případě Applu jde dokonce již o několikátý split v řadě, v roce 2014 se jeho akcie dělily v poměru 7:1, v letech 2005, 2000 a 1987 pak v poměru 2:1. Bez těchto splitů by cena akcie Applu dnes činila přibližně 28 000 USD. Zajímavostí je, že díky štěpení poklesne podíl Applu v indexu Dow Jones o 75 %, neboť jde o cenově vážený index.

Vývoj cen akcií Apple, Tesla (přepočítáno, ceny po splitu, USD)


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek