3 hlavní důvody probíhající korekce na akciových trzích
Po silných růstech, kdy akcie od loňského listopadu prakticky bez přestávky posilovaly, nyní vidíme na finančních trzích určité vystřízlivění. Na burzy přišel prodejní tlak a nervozita vzrostla na nejvyšší úrovně za posledního půl roku. Jaké jsou klíčové faktory, které stojí za tímto vývojem?
Nejsledovanější zámořský akciový index S&P 500 od začátku letošního roku stále připisuje přibližně 5 %, nicméně uplynulé 3 týdny se nesly ve znamení poklesů. Od historických maxim tak S&P 500 ztrácí přibližně 5,5 %, zatímco technologický Nasdaq má za sebou od nedávných rekordů dokonce 7% pokles.
Je patrné, že pod tlakem jsou v posledních týdnech zejména růstové akcie. Nedaří se ani akciím menších společností či firmám ze sektoru realit, naopak hodnotové tituly vykazují obecně menší ztráty. VIX, přezdívaný též jako „index strachu“, pak vystoupal k hladině 19 bodů, tedy nejvýše v letošním roce.
Prvním z důvodů je přecenění výhledu na pokles úrokových sazeb ve Spojených státech. Investoři nyní očekávají, že Fed sníží svou klíčovou sazbu v letošním roce pouze jednou, konkrétně v září. To je výrazná změna oproti očekávání ze začátku roku, kdy trhy počítaly se snížením v průběhu letoška o 1,5 procentního bodu, tedy 6x. Tento vývoj se výrazně propsal i do výnosů dluhopisů, když 10letý státní bond USA nese 4,6 %, tedy o 70 bazických bodů více než začátkem ledna.
Příčinou jsou nečekaně silné inflační tlaky v ekonomice USA a obecně její velmi dobrá kondice, vysokým úrokovým sazbám navzdory. To potvrdila statistika maloobchodních tržeb, které v březnu vzrostly meziměsíčně o 0,7 %, tedy výrazně nad odhadovanými +0,3 %. Zároveň se guvernér J. Powell nechal slyšet, že nedávná data z ekonomiky indikují nutnost vytrvat s restriktivní politikou déle, než dříve očekával.
Druhým důvodem bezesporu jsou rizika vyplývající z geopolitického vývoje, zejména na Blízkém východě. Vzájemné útoky Izraele a Íránu přilévají další olej do ohně a značí vyostřování již tak napjatých vztahů. Roste pravděpodobnost vyhlášení otevřené války mezi oběma státy, na což investoři reagují útěkem z rizikových aktiv. Naopak do popředí zájmu se dostává zlato, které je tradičním bezpečným přístavem v dobách zvýšené nervozity, jeho cena vystoupala k úrovním 2 400 USD/unce. Zároveň dochází k nárůstu ceny ropy, což je hrozbou pro globální ekonomiku a snahu centrálních bank zkrotit inflaci.
Posledním třetím faktorem pak je probíhající výsledková sezóna za 1Q 2024 v USA. Některé společnosti totiž snižují výhledy budoucích zisků a trh je obecně velmi citlivý na jakékoliv negativní reporty oproti očekávání. Klíčové v tomto ohledu budou výsledky největších technologických firem jako Microsoft, Alphabet či Meta, k jejichž zveřejnění dojde v nejbližších dnech. Právě tyto společnosti by totiž měly být tahouny růstu firemních zisků akciového trhu USA jako celku, když se od sektoru IT čeká nárůst čistých zisků o 20 % meziročně. Jakékoliv zaváhání by investoři zřejmě tvrdě trestali, podobně jako v případě akcií nizozemské ASML, která po špatných výsledcích za minulý týden poklesla o přibližně 10 %.
Trhy tak aktuálně prochází určitou korekcí, nicméně po nepřetržitém nárůstu přibližně o 25 % od loňského podzimu jde o poměrně očekávaný vývoj. V současné době však nepředpokládáme, že by měly akciové trhy v blízké budoucnosti opravdu výrazně poklesnout. Ekonomika v USA je na tom velmi dobře (silný spotřebitel a pracovní trh), přičemž zároveň Fed již dokončil zvyšování úrokových sazeb a příštím krokem bude jejich snížení. To jsou podmínky, které by měly akciím svědčit. Patrně nejzásadnějším rizikem však zůstává vyhrocený geopolitický vývoj, který doufejme již dále eskalovat nebude.
Index strachu (VIX) vzrostl na nejvyšší úrovně od podzimu
Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.
NEWS
Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.