Týdenní přehled: příznivý závěr roku na trzích


Po kolísavém prosincovém obchodování se světové akcie vrací na úrovně poblíž historických maxim. Santa Claus tak nezapomněl ani na investory, kteří letos sčítají velmi slušné zisky.

S&P 500 v průběhu zkráceného obchodního týdne připsal 2,3 % a opět se vyšplhal nad hladinu 4 700 bodů. Hlavními tahouny byly opět technologické akcie, což je patrné na více než 3% růstu indexu Nasdaq. Jedním z důvodů optimismu jsou příznivé zprávy o nové mutaci koronaviru omikron, která zřejmě nebude tak výrazným problémem, jako se dříve očekávalo.

Vodítkem k tomuto závěru jsou pozitivní informace o působení vakcín, když třetí posilující dávka od společnosti Moderna je podle všeho účinná i proti novým mutacím. Další zbraní v rámci boje s virem by měly být nově schválené léky, které by měly tlumit negativní dopad nemoci u nakažených a snižovat tak zátěž pro zdravotní systém. Současně se prezident USA Joe Biden nechal slyšet, že neplánuje zavádět žádné další lockdowny.

Pro tuzemské investory bylo klíčové zasedání České národní banky, která opět přistoupila k nečekaně razantnímu zvýšení úrokových sazeb, tentokrát o jeden procentní bod. Nově činí základní 2T repo sazba 3,75 %, přičemž dle slov guvernéra Rusnoka můžeme čekat další zvyšování i v rámci jarních zasedání. Podle odvážnějších prognóz by základní sazba měla v průběhu prvního pololetí kulminovat na úrovni okolo 5 %, přičemž na začátku února můžeme čekat další utažení měnové politiky o 0,75 procentního bodu.

Důvodem je velmi vysoká inflace, která bude v příštích měsících nadále akcelerovat. Do cen v české ekonomice se totiž začne projevovat zdražení elektřiny a plynu na burzách, tento efekt je nyní uměle potlačen kvůli dočasnému odpuštění daně z přidané hodnoty v průběhu listopadu a prosince. Inflaci v příštích měsících tak čekejme vysoko nad sedmi procenty.

Někteří hovoří dokonce o dvojciferném tempu růstu cenové hladiny. Ochránit prostředky před inflací tak bude stále těžší, reálné úrokové sazby totiž zůstanou nadále hluboce záporné. Jedinou cestou k reálným výnosům je investovat.

Zajímavé dění nastává v Číně, kde centrální banka přistoupila k mírnému snížení základní sazby na 3,8 %. Vydává se tak odlišnou cestou než například Fed, který naopak začíná s utahováním své měnové politiky. Čínští centrální bankéři se snaží stabilizovat tamní ekonomiku a snížit dopady ochlazení nemovitostního trhu, který vyústil v krach několika významných developerů. Čínské akcie nijak výrazně nereagují, od začátku letošního roku je přitom index CSI 300 ve ztrátě o bezmála 7 %.

V rámci posledního týdne roku 2021 lze čekat obchodování za nižších objemů, což může vyústit v nadprůměrnou volatilitu v případě příchodu nečekaných zpráv. V pátek 31.12. se bude v rámci Evropy obchodovat pouze zkráceně, přičemž domácí burza zůstane uzavřena. Ve Spojených státech však bude možné standardně obchodovat i na Silvestra.

Pokud se ohlédneme za uplynulým rokem, nemůžeme ho hodnotit jinak než pozitivně. Ekonomika Spojených států i díky masivním stimulům pravděpodobně vzroste meziročně o 5,5 %, což je nejrychlejší tempo od roku 1984. Domácnosti jsou ve velmi dobré kondici, k čemuž přispívá vysoká míra úspor a velmi nízká 4,2% míra nezaměstnanosti. Vysoké poptávce bohužel nestíhá strana nabídky, což se projevuje ve vysoké inflaci. Ta ve Spojených státech aktuálně dosahuje 6,8 % a je nejvyšší za posledních 40 let. To pomáhá firmám navyšovat marže i zisky, přičemž právě 33% meziroční růst zisků firem z S&P 500 je hlavním tahounem akciových trhů vzhůru.

V příštím roce rozhodně čekejme ochlazení silného ekonomického růstu, ten by se však stále měl držet nad dlouhodobými průměry. Postupný pokles měnových stimulů ze strany Fedu pravděpodobně způsobí nárůst volatility na trzích. Jakékoliv výraznější poklesy by však měly z pohledu dlouhodobého investora přinést zajímavou nákupní příležitost. Stále se totiž nacházíme někde uprostřed ekonomického cyklu, nikoliv na jeho vrcholu.

Za celý tým PP Financial přejeme čtenářům úspěšný vstup do roku 2022 a mnoho nejen investičních úspěchů!

Graf týdne: Výhled pro vývoj 2T repo sazby ČNB


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek