Týdenní přehled: burzovní otočka o 180 stupňů


Negativní nálada na trzích vyvolaná drobnými spekulanty se rozplynula jako pára nad hrncem. V průběhu minulého týdne totiž hlavní akciové indexy ve Spojených státech silně posílily a pokořily dokonce nová historická maxima. Kromě vládní podpory pozitivnímu sentimentu pomáhají vyhlídky na normalizaci ekonomické aktivity v druhém pololetí.

Index S&P 500 tak v týdnu zpevnil o 3,5 %, technologický Nasdaq Composite dokonce připsal vysokých 7,5 %. Tahounem byly velmi dobré firemní výsledky, když reportovalo rovnou 112 společností z přední americké pětistovky.

Například matka Googlu (Alphabet), která je silně zastoupena v našem akciovém fondu Smart Stocks, po výborných výsledcích zpevnila o více než 8 %. Firma výrazně překonala odhady analytiků, když inzerenti v předvánočním čase na reklamách rozhodně nešetřili.

Výsledková sezóna se vyvíjí nad očekávání dobře, podle současných výhledů firmy ve Spojených státech dosáhnou dokonce v rámci posledního čtvrtletí mírného meziročního nárůstu čistých zisků. Dříve se přitom očekával přibližně 2% pokles. Tahounem zisků jsou pochopitelně technologické firmy, kterým současná situace nahrává.

Pro letošní rok se pak v rámci indexu S&P 500 očekává nárůst čistých zisků o výrazných 27 %, mělo by tak dojít dokonce k překonání úrovní dosažených v roce 2019. Slušné výsledky společně s optimistickými výhledy přispěly k uklidnění implikované volatility, když VIX klesl zpět k úrovni 20 bodů.

Pozitivním signálem je zvyšující se pravděpodobnost protlačení obrovského fiskálního stimulu ve Spojených státech ve výši 1,9 bilionu dolarů, který v pátek prošel Senátem.

Zřejmě i kvůli tomu investorům příliš nevadil ve stejný den zveřejněný report z trhu práce, podle něhož ekonomika USA v lednu vytvořila jen 49 tisíc pracovních míst, čímž zaostala za odhady. Přesto je výhled optimistický, koronavirus by se i díky pokračující vakcinaci mělo v letošním roce podařit dostat pod kontrolu.

Optimismus se projevil i na ropě, která v případě typu WTI vystřelila v týdnu o bezmála desetinu na 57 USD/barel, dosáhla tak nejvyšších úrovní za více než rok. Za poslední čtyři měsíce tak černé zlato zdražilo o téměř 60 %. Důvodem jsou překvapivě klesající zásoby ve Spojených státech, pochopitelně společně s lepšícími se ekonomickými výhledy. Svoji roli jistě hrají i opatření kartelu OPEC na omezení vlastní produkce.

Dařilo se i evropským akciím, když STOXX Europe 600 zpevnil o 3,5 %. Indexu pomohl všeobecný optimismus a dobré vyhlídky na zvládnutí pandemie, když v některých zemích začaly počty nově nakažených klesat. Konečně se tak projevuje již přibližně měsíc trvající evropský lockdown.

V některých zemích se hovoří o rozvolňování, například Polsko jako jeden z prvních států EU v polovině měsíce přistoupí k znovuotevření restaurací a hotelů. Snad se podobných kroků brzy dočkáme i u nás.

V nyní začínajícím týdnu budou investoři nadále sledovat probíhající výsledkovou sezónu. Svá čísla představí například Coca-Cola, Walt Disney nebo Twitter. Ve středu by mohl více o budoucí měnové politice Fedu v rámci svého projevu prozradit guvernér Powell. Pro domácí investory budou důležité výsledky Kofoly a Komerční banky. V pátek se pak dozvíme lednový vývoj inflace v ČR.

Graf týdne: Ropa WTI se plně zotavila z pandemického propadu, zdroj: Bloomberg


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek