Technologické zklamání a Babišova kandidatura


S vrcholem čtvrtletní výsledkové sezóny se ziskové marže nadále snižují, přičemž významnou výjimkou je energetický sektor, který překonal růstové podíly a očekávání. Technologie ale bohužel zaplakaly.

Giganti jako Microsoft, Amazon nebo Alphabet investorům přinesli nemalé zklamání. Zejména společnost Meta Platforms, která po zveřejnění hospodářských výsledků odepsala přes 20 %. Meta je od začátku nového roku již v 70 % poklesu a její tržní kapitalizace klesla o necelých $700 miliard dolarů.

Přesto sentiment na trzích byl spíše optimistický díky naději, že by americký Fed mohl zpomalit tempo zvyšování úrokových sazeb. Impulsem je ekonomika Spojených států, která letos poprvé podle odhadů za třetí čtvrtletí poroste. Ministerstvo obchodu zveřejnilo svůj odhad pro růst HDP, který udává, že ukazatel roste anualizovaným tempem 2,6 %, nad konsensuálními odhady okolo 2,4 %.

Největší pozornost výsledkové sezóny na domácí půdě si zasloužila Moneta Money Bank, která vykázala čistý zisk 1,25 miliardy korun. I přes původní odhad 1,17 miliardy korun je to ovšem meziročně o 15 % méně. Banka bojuje s nejistotou kvůli makroekonomickým situacím a možného zavedení mimořádných daní.

Nejbohatší člověk světa Elon Musk v minulém týdnu převzal kontrolu nad společností Twitter a ihned prováděl rázné změny. Propustil vedoucí pracovníky, včetně výkonného ředitele Paraga Agrawala. Akcie na tuto akvizici zareagovaly nárůstem o 5,9 %.

V důsledku nedávného růstu hypotečních sazeb klesl klíčový ukazatel prodejní aktivity na trhu s bydlením mnohem více, než se očekávalo. V pátek oznámila Národní asociace realitních kanceláří pokles 10 % oproti předchozímu měsíci. Dle ekonomů se pokles očekával kolem hodnoty 4 %.

Velká Británie má nového předsedu vlády, jímž se stal Rishi Sunak. Ten v minulosti zastával post ministra financí. Nástupem do funkce se také stal doposud nejmladším a nejbohatším premiérem. Celá země má od Sunaka velká očekávání a doufá, že skončí doposud trvající éra chaosu a zmatku, která zužuje nestabilní ekonomiku, společně s úpadkem síly britské libry.

Překvapivým završením minulého týdne bylo nedělní oznámení Andreje Babiše, který ve zpravodajském pořadu potvrdil kandidaturu na prezidenta republiky a zakončil tím dosavadní dohady. Okomentoval své rozhodnutí tím, že vláda málo pomáhá lidem a je neakční. To chce změnit. K řádnému splnění kandidatury mu stačí nasbírat 20 podpisů poslanců, a to do 8. listopadu.

Začátkem nového měsíce se přiblíží důležité události. Zejména měnově-politická zasedání v USA, České republice a Velké Británii. Rovněž se očekávají nová makrodata a nadále bude pokračovat výsledková sezóna, kde největšími trháky budou společnosti Coinbase, Lilly, Devon nebo Paypal.

Graf: Zahraniční příjmy pro různé sektory indexu S&P 500. Technologie získávají téměř 60 % svých příjmů ze zahraničí. Zdroj: FactSet

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení. Autor nenese žádnou zodpovědnost za možné riziko v případě jakékoliv investice na základě tohoto článku.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek