Spekulativním obchodům se vyhněte obloukem


S nabídkami od brokerů na obchodování forexu, CFD a dalších rizikových příležitostí se v poslední době roztrhl pytel. Investoři by při jejich zvažování měli být velmi obezřetní.

Vydělávat na tradingu, tedy krátkodobém obchodování na finančních trzích, je velmi náročné i pro zkušené burzovní matadory. Dvojnásob to platí pro běžné investory, kteří se přesto do rizikových obchodů vrhají po hlavě. Příliš úspěšně však jejich snaha nedopadá. Stačí se ostatně podívat na výsledky nejrůznějších studií, podle nichž 70-90 % nezkušených spekulantů dlouhodobě přichází o peníze.

Zejména kvůli poplatkům, příliš vysoké finanční páce a zbrklým obchodům. Svědčí o tom i povinně zveřejňované informace na webových stránkách jednotlivých CFD brokerů. Například 79 % účtů retailových investorů u v tuzemsku populárního brokera XTB se při obchodování s CFD kontrakty nachází ve ztrátě.

Velmi podobné výsledky dosahují i klienti společností jako je Plus500, Admiral Markets, eToro a dalších. Před riziky obchodování CFD ostatně varovala i ČNB. Jde o velmi komplexní nástroje, při jejichž používání dochází k využívání finanční páky.

Protistranou obchodu zpravidla bývá přímo samotný broker. Ztráta klienta je tak zisk obchodníka s cennými papíry a naopak. To je velký rozdíl oproti dlouhodobým investicím do akcií a dalších standardních aktiv, kde trh v horizontu let roste a vydělávají tak všichni investoři.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek