Rusko snižuje produkci ropy, Komerční banka excelovala


V předešlém týdnu se pozornost strhla zejména na proslovy představitelů centrálních bank. Hlavním gró bylo úterní oznámení šéfa amerického Fedu.

Jerome Powell uvedl, že proces snížení inflace v USA na 2 % cíl pravděpodobně zabere více času a nebude jen tak přímý a jednoduchý. Tímto faktem to hlavní americké indexy odnesly lehkým poklesem.

Vzhledem k tomu, že současná čtvrtletní výsledková sezóna má svůj vrchol za sebou, analytici postupně snižují své prognózy výsledků za první kvartál letošního roku, které společnosti budou vykazovat v dubnu. V minulém měsíci rovněž snížili analytici své odhady zisku na akcii v průměru o 3,3 % pro společnosti v indexu S&P 500.

Čínská inflace mírně narůstá. V oficiálních statistikách se uvádí, že se meziroční míra v lednu zvýšila z 1,8 % na 2,1 %. Tato data znamenají skutečnost, že ceny zůstávají oproti cenám z jiných velkých ekonomik stabilní. Vedou se ale spekulace, zda Čína podává správná a pravdivá čísla a nejde jen o uměle vytvořené hodnoty za účelem vyzdvihnutí čínské ekonomiky.

Zpráva indexu spotřebitelských cen, která má být zveřejněna v úterý, ukáže, zda se nedávné zmírnění americké inflace protáhlo i do ledna. Inflace ve státech v prosinci meziročně vzrostla o 6,5 %. Jednalo se tak, o nejmenší meziroční nárůst od října 2021.

Cena americké ropy vzrostla v týdnu téměř o 9 %. Barel ropy se tak obchodoval za 80 dolarů. Část nárůstu byla připsána pátečnímu oznámení Ruska, které plánuje v březnu snížit svou produkci o půl milionu barelů denně. Jedná se přibližně o 5 % ruské produkce. Největší země světa tak reagovala na nedávno uvalené sankce.

Na pražské burze své hospodářské výsledky zveřejnila Komerční banka, jejíž čistý zisk vzrostl o téměř 38 % na 17,6 miliardy korun. U výnosů došlo k nárůstu o 23,2 %. Představenstvo banky také navrhuje výplatu dividendy 60,42 korun na kus akcie. Jde o celkových 11,5 miliardy korun, což vychází na 65 % čistého zisku společnosti. O výplatě dividend se investoři přesněji dozví po valné hromadě, která proběhne 20. dubna.

Nejvíce očekávánou firmou v pokračující výsledkové sezóně následujícího týdne je jednoznačně Coca-Cola, dále také Airbnb nebo Palantir. Z makrodat mimo americkou spotřebitelskou a výrobní inflaci bude také zajímavé sledovat japonské HDP nebo čtvrteční prognózy hospodářského růstu v EU.

Graf: Ukazuje historické a předpokládané zisky S&P 500 na akcii. Zdroj: FactSet

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení. Autor nenese žádnou zodpovědnost za možné riziko v případě jakékoliv investice na základě tohoto článku.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek