Marek Kupka: Kravaťák s duší hospodáře


Marek se na poli investic pohybuje již 10 let. Do Investhy nastoupil na pozici investičního manažera, kde chce uplatňovat své nápady a pracovat svobodně. Je připraven čelit novým výzvám a společně rozvíjet obchodní tým a vize firmy. Rovněž je také členem investiční rady divize Wealth Management.

Marku, nyní působíš jako investiční manažer, kdy začaly tvé první myšlenky, že by ses chtěl pohybovat ve světě investic?

Už od dětství jsem miloval čísla a lákal mě svět, ve kterém se pracuje s penězi. Proto jsem stále seděl v encyklopediích a knihách, sledoval kurzovní lístky a pozoroval vývoj HDP. Prostě jsem byl velmi zvídavý a chtěl zjistit, co se děje za zdmi v tom velkém světě. Budovat mou disciplínu, vytrvalost a zaměření na výkon mi pomohl v zásadě sport. Tudíž už od útlého věku jsem měl k tomuto všemu nakročeno.   

Jak vypadaly tvé začátky v byznysu?

 Do světa financí a investic jsem aktivně vstoupil už při studiu ekonomie na vysoké škole. Své pracovní začátky jsem prožil v brněnské Raiffeisenbank, kde mi vyšli časově vstříc a práce se dala efektivně kombinovat s mým prezenčním studiem. Byl jsem vybrán na pozici finančního specialisty, kde se primárně jednalo o správu spořících a úvěrových účtů. Také jsem se staral o klientský kmen a od začátku navolával schůzky a uzavíral smlouvy. Byla to výzva, protože jsem byl odměňován jen formou provizí a musel jsem si i platit svou kancelář a zároveň náklady na studium. Díky této práci jsem se zejména naučil efektivně pracovat s časem.

Čím tě práce v investicích naplňuje a co děláš jinak než ostatní?

Na své práci mám rád svobodu a nezávislost, ale i napětí a adrenalin v žilách při dosahování cílů a výsledků. V práci potřebuji mít svůj systém a monotónnost, která při setrvání mé kvality služeb stále rozvíjí.  Díky tomuto dokážu ustát špatné období a nepolevit, když to ostatní vzdávají. Užívám si tu cestu, ale zároveň jsem někdy až moc urputný.

Odlišovat od ostatních se chci mými znalostmi a kvalitou služeb. Proto stále sleduji vývoj makroekonomických situacích, kapitálových trhů a hledám spojitosti, které analyzuji a vyhodnocuji. Poté to předávám svým klientům a tím je vzdělávám a vysvětluji jim souvislosti lidskou řečí. Tím jim šetřím čas i peníze. Při spolupráci si také velmi zakládám na vzájemné důvěře a s klienty preferuji dlouhodobý a upřímný vztah.  

 Co tě zaujalo na Investhy?

Důvěra ve vedení firmy a také to, že můžu věci dělat svobodně a jinak, než doposud. Ztotožňuji se s firemní vizí a vidím v tom profesní i osobní posun. Mám šanci se podílet na investičních a nemovitostních projektech. Těším se změně z korporátního prostředí do mladé dynamické a rychle se rozvíjející společnosti, kde můžu uplatnit své nápady. Také se mi líbí možnost partnerství a společného rozvoje.

Co považuješ za svůj úspěch?

Definovat úspěch může každý jinak a já se nerad chvástám, proto považuji za úspěšné disponovat ve svém životě hlavně svobodou a nezávislostí. Dělat to, co mě baví a naplňuje a zastávat svou profesi na vysoké úrovni. Díky tomu, že mám tah na branku a vycházím pravidelně ze své komfortní zóny, jsem si vždy splnil své cíle a dostal se na vrchol v obchodním světě.

Prozradíš čtenářům své budoucí cíle?

Mé cíle se silně ztotožňují s cíli Investhy. Je to rozvoj firmy, který je ve výsledku i můj osobní růst. Dále budování partnerství, spravovaného majetku a plnohodnotného obchodního týmu, který můžu koučovat a mentorovat. Uvědomuji si, jak je vše postaveno na lidech a chci mít za to přímou zodpovědnost. Skvělé výsledky mi jsou vždy neocenitelnou odměnou.

Prozraď nám na závěr, jak si čistíš hlavu od každodenního spěchu a povinností?

Když se vrátím z práce domů, změním identitu. A to mě baví. Jsem vášnivý hospodář a včelař. Starám se o své malé zemědělství a líbí se mi, když jsem spjatý s přírodou. To mě uklidňuje a nabíjí zároveň. Rád pozoruji, jak něco sám umím vyprodukovat. Starám se i o naše zahradní jezírko a často pracuji se dřevem. Jednoduše preferuji život na venkově. I proto si myslím, že jsem stále vyrovnaný, stabilní a za celé ty roky v byznysu jsem nepocítil stav vyhoření. Mezi můj další požitek patří cestování, rád kombinuji dovolené u moře a na horách. Chci si ten život prostě vychutnat!

Marku, děkuji za rozhovor a za celé Investhy Ti přeji, ať stále posouváš své limity na další úrovně!


Sdílejte tento článek