Dominik Guzdek: Analytický komentář – Lockheed Martin Corporation


Do krátkého představení společnosti Lockheed Martin Corporation (LMT) je nutností zahrnout fakt, že se jedná o největší americkou firmu, která je hlavním dodavatelem zbrojního průmyslu a obrany.

Specializuje se také na technologie v rámci vesmírných operací. Dominantou Lockheedu je stálý příliv státních zakázek v rámci armádních, leteckých, námořních a IT programů včetně kybernetické bezpečnosti. LMT vyrobilo v rámci programu Joint Strike Fighter, který vyhlásilo americké ministerstvo obrany, světoznámý bojový letoun F-35 Lightning II, jehož první let byl absolvován v roce 2006 a do dneška je tento program pro společnost klíčový. Tyto stíhačky jsou také zařazeny do výzbroje spojenců NATO a je jasné, že pokud by se USA dostalo do jakéhokoliv válečného konfliktu, právě tato firma z toho bude dominantně profitovat. K roku 2019 bylo již vyrobeno přibližně 410 letounů F-35 a v roce 2021 mezi své mezinárodní klienty LMT přidalo i země Švýcarsko a Finsko.

Pojďme nyní na LMT pohlédnout investorským okem. Je jasné, že taková společnost má silný finanční kapitál a fundament na vysokém levelu. To může každého investora nechat klidným. Ovšem je důležité najít správný moment pro investici. Minulý rok, kdy světem ještě vládla pandemie Covidu-19 se akcie LMT postupně propadaly a zveřejnění hospodářských výsledků investory moc nepotěšilo. Jednalo se o meziroční poklesy a nenaplnilo se ani očekávání analytiků. Tržby LMT meziročně poklesly o 3 %. Důvody těchto neradostných události byly jasné. Jednalo se o narušení dodavatelského řetězce, snižování objemů výroby stíhaček F-35, konec války v Afghánistánu a také znárodnění správy atomových zbraní ve Velké Británii.

Lockheed Martin Corporation mohl uklidnit investory tím, že má i utajované programy, ve kterých se očekává přesun ze stádia vývoje do výroby v letech 2023-2026. Potenciálně se má jednat o několika miliardové příležitosti, se spekulací o nový model letounů pro letectvo. LMT také zůstává hlavním vývojářem hypersonických střel, které mají rychlost 5x vyšší, než je rychlost zvuku. Společnost působí i v soutěžích o zakázky na armádní vrtulníky, ve kterých jí konkurují firmy Textron (TXT), Northrop Grumman (NOC), Raytheon Technologies (RTX) nebo Boeing (BA).

Veškerý pohled na věc se změnil v únoru roku 2022, kdy Rusko provedlo invazi a rozpoutalo tak válku na Ukrajině. Tím se celosvětově navýšila poptávka ve zbrojním průmyslu, kdy zakázky pro zbrojařské firmy začaly vytvářet země po celém světě pro případ 3. světové války. V našem okolí raketovým tempem zbrojí hlavně Polsko.

V prvním kvartálu tohoto roku LMT oznámilo zisk ve výši $6,44 na akcii a od začátku války na Ukrajině si akcie společnosti připsaly přes 15 %. V následujících měsících se pochopitelně očekává další růst. To může být příležitostí pro řadu investorů, kteří hledají konkrétní akciový titul v tomto odvětví. Tato nešťastná situace ale nemusí být jediným pozitivním výhledem pro kapitálové trhy. Lockheed Martin má také podepsaný kontrakt v hodnotě 1,42 miliardy dolarů na nabídku logistické podpory v rámci letounů C-130 J.

Nemůžeme se pouze soustředit na pozitivní výhledy, a proto je důležité zmínit, že LMT má negativní zkušenosti s Čínou, kdy tato země chtěla uvalit na společnost sankce kvůli prodeje vojenského arzenálu na Tchaj-wan. Kvůli tomu se společnost obává, že právě Čína by mohla omezit svůj komerční prodej nebo dodavatelský řetězec, včetně dodávek vzácných zemin a jiných surovin. Dalším špatným výhledem může být fakt, že v roce 2021 ministerstvo obrany Spojeného království ukončilo smlouvu s LMT na program jaderného odstrašení. Zrušení takové smlouvy může mít v budoucnu dopady na výkonnost segmentu Lockheed’s Space.

Díky technickým ukazatelům lze vidět, že aktuální cena se blíží odhadované cílové ceně, nicméně v současné situaci tento fakt nelze brát až tak vážně kvůli nenadálé události na Ukrajině a tím razantně zvýšené poptávce po zbraních a celkové obraně. Velkou výhodou LMT je nízká volatilita vůči trhu, která je dle technického parametru Beta o 21% nižší než samotný trh. Obrovská tržní kapitalizace není u tak světové firmy žádným překvapením.

Na grafu můžeme vidět historický vývoj s budoucím výhledem EPS (ziskem na akcii). Investory určitě potěší i příjemná dividenda v hodnotě 2,49 %.

Společnost Lockheed Martin Corporation je součástí fondu SmartStocks, který aktivně spravuje naše finanční skupina Investhy. Aktuální situace nahrává investorům zhodnocovat přes tento akciový titul své finance. LMT má našlápnuto na velmi dobrou budoucnost a překazit plány ji můžou jen opravdu velké problémy. Díky své historii a výsledkům má ovšem dominantní postavení v mnoha byznysech, ať už v soukromém, tak i ve veřejném sektoru. To dělá z této firmy dobrou příležitost.

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení. Autor nenese žádnou zodpovědnost za možné riziko v případě jakékoliv investice na základě tohoto článku.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek