Konec roku v rukou centrálních bank


Akcie vrátily velkou část zisků z předchozích dvou týdnů, protože některá překvapivě silná ekonomická data ztlumila naděje, že by americký Fed mohl brzy omezit své plány na další zvyšování úrokových sazeb.

Zámořský index S&P 500 zaznamenal nejhorší týdenní výsledek za pět týdnů, když odepsal bezmála 3 %. Prudce klesaly akcie v sektoru energetiky, a to zejména kvůli ceně ropy. Ta spadla na nejnižší úroveň od ledna a jen za poslední týden se obchodovala za cenu o 11 % méně, což vycházelo na 72 dolarů za barel. Díky snížení ceny ropy mohli také čeští občané pocítit příznivější ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích.

Představitelé světových bank a Mezinárodního měnového fondu v pátek vyjádřili obavy ze zhoršujících se vyhlídek světové ekonomiky a nárůstu potenciálu recese. MMF v současné době předpovídá, že globální ekonomický růst v roce 2023 zpomalí o 0,5 % oproti letošnímu roku.

Velká očekávání směřují na středu 14. prosince, kdy americká centrální banka by měla zvýšit svou referenční úrokovou sazbu posedmé a naposled v roce 2022. Předseda Jerome Powell v nedávném projevu potvrdil, že Fed by se mohl začít posouvat k nižším úrokovým sazbám. To také velmi záleží na vývoji inflace. Zatím se na každém zasedání zvedly úrokové sazby o tři čtvrtě procentního bodu.

Čínská vláda ve středu zmírnila několik přísných pravidel v rámci Covid-19. Další vlna nemoci v poslední době velmi zatěžovala druhou největší ekonomiku světa. Čínský akciový index i přesto rostl pět po sobě jdoucích týdnů v řadě, společně s nadějí změn v čínské politice.

Nadále pokračuje propouštění v technologickém sektoru. Jen za měsíc listopad probíhaly propustky ve 120 velkých technologických společnostech. Mezi ně můžeme zařadit i gigantický Amazon nebo Meta Platforms. To vše se děje z přicházejících obav v rámci nastávajících horších ekonomických časů. Těžké chvíle zažívá také Microsoft, když Federální obchodní komise podala na společnost antimonopolní žalobu, která se týká akvizice s Activision Blizzard za 65 milionů dolarů.

V pondělí dorazí z USA zpráva o bilanci státního rozpočtu a v úterý se dozvíme německou inflaci. Následující týdny budou také zajímavé hlavně kvůli zasedání centrálních bank. Ve středu mohou investoři očekávat výsledky měnového zasedání amerického Fedu a ve čtvrtek rozhodnutí Evropské centrální banky. V pátek vyjde český index cen průmyslových výrobců a o úrokových sazbách bude rozhodovat i ruská centrální banka. V česku se bude rovněž ostře sledovat informace o listopadové inflaci.

Graf: Relativní výkonnost mezinárodních investic k investicím v USA. Mezinárodní společnosti v poslední době dosahují lepších výsledků z důvodu oslabení dolaru. Zdroj: Bloomberg

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení. Autor nenese žádnou zodpovědnost za možné riziko v případě jakékoliv investice na základě tohoto článku.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek