Jak investují čeští dolaroví milionáři?


Pravidelný report J&T banky nabízí zajímavý vhled do myšlení bohatých Čechů v oblasti investic. Jak se domácí milionáři vypořádali s jarními poklesy na trhu? A kterým typům investic dávají dnes přednost?

Čeští dolaroví milionáři se s koronakrizí vypořádali velmi dobře. Velká část z nich letos nevykázala dramatické ztráty, naopak přibližně dvě třetiny dotázaných dokázaly i v letošním pro investice nelehkém roce dosáhnout nárůstu svého majetku. Není se čemu divit, když ceny akcií opět atakují rekordy a nemovitosti si skálopevně drží svou hodnotu.

Nejoblíbenější investicí movitých Čechů zůstávají stavební pozemky, u nichž očekává zajímavé zhodnocení více než 40 % dotázaných. V závěsu se pak drží akcie zahraničních firem, které letos v důsledku výrazných propadů znatelně vzrostly na popularitě, za atraktivní je považuje přibližně třetina dolarových milionářů.

Populární jsou i investice do start-upů, rezidenčních nemovitostí, zlata, sběratelských předmětů či zemědělské půdy. Je tak patrný výrazný příklon k reálným aktivům.

Naopak stranou zájmu jsou termínované vklady či státní dluhopisy, zejména kvůli současnému prostředí nízkých úrokových sazeb. Kryptoměny pak považuje za zajímavé jen 6 % dotázaných. Oblibě se příliš netěší ani standardní podílové fondy, které jsou určeny zpravidla pro drobné investory.

Je zjevné, že movití investoři se nenechávají strhnout tržními výkyvy. Přibližně 40 % dotázaných svou strategii letos nijak nezměnilo, více než čtvrtina pak využila poklesů k nákupům. Zhruba 70 % investorů zároveň má připravenou hotovost pro využití příležitostí, které by se mohly ještě naskytnout.

Je tak patrný velký rozdíl mezi širokou populací a bohatými lidmi. Zatímco většina domácností nechává úspory ležet na spořících účtech a nízko výnosných investicích, movití vyhledávají reálná aktiva s vyšším potenciálem.

Nejpopulárnější investice českých dolarových milionářů, zdroj: J&T


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek