Indexy na zelenou, inflace klesá


Akcie zaznamenaly druhý ziskový týden v řadě. Těm pomohlo i čtvrteční zveřejnění americké inflace, která zaznamenala nejmenší meziroční nárůst od října 2021. Výsledkovou sezónu čtvrtletních zisků odstartovaly velké světové banky.

Celková inflace v USA zapsala za prosinec hodnotu 6,5 %, jednalo se tak o pokles z listopadových 7,1 %. Bez zahrnutí nákladů na potraviny a energie ale vzrostla jádrová inflace, oproti minulému měsíci o 0,3 %.

Inflační úlevy se také dočkalo Česko, které je momentálně meziročně na hranici 15,8 %. Dle guvernéra ČNB Aleše Michla by do kritického období zařadil ještě leden a únor letošního roku. Od března by se měla inflace v Česku značně snižovat.

V týdnu se dařilo zejména americkým indexům. NASDAQ připsal solidních 4,5 % a S&P 500 2,7 %. Světlo na konci tunelu by mohli začít vidět i investoři oblíbené Tesly, která se odrazila od pomyslného dna a během týdne vzrostla o 2,85 %. Prozatímní výsledky hospodaření bankovního sektoru za 4. čtvrtletí 2022 vypadají spíše pozitivně. Nicméně očekávání do příštích kvartálů jsou silně negativní. Proto mají investoři z těchto dat smíšené pocity a dávají si čím dál větší pozor, do jakých akcií budou v roce 2023 investovat.

Cena americké ropy se v pátek vyšplhala na 80 dolarů za barel a zaznamenala tak týdenní vzrůst o 8 %. Nárůst byl částečně způsoben lepším výhledem poptávky v důsledku zmírnění inflace v USA a zmírnění omezení Covidu-19 v Číně.

Cena bitcoinu vzrostla během posledního týdne o téměř 24 % a obchoduje se tak nyní za 20 800 USD. Jedná se o nejvyšší úroveň za více než dva měsíce. I přesto je ale výrazně pod loňským vrcholem, který koncem března přesáhl 47 000 USD.

Pondělní státní svátek ve Spojených státech nechá trhy uzavřené. V dalších dnech se investoři mohou věnovat sledování výsledkové sezóny za předchozí čtvrtletí. Na řadě jsou obrovské investiční banky, například Goldman Sachs nebo známá televizní platforma Netflix. V Evropě bude zveřejněna německá inflace nebo evropské HDP. Jednat o nastavení měnové politiky se bude na asijském kontinentu, konkrétně v Japonsku a Číně.

Graf: Výhledy jednotlivých sektorů amerického indexu S&P 500. Zdroj: FactSet

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení. Autor nenese žádnou zodpovědnost za možné riziko v případě jakékoliv investice na základě tohoto článku.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek