ECB rozšířila balíček podpory ekonomiky


Zasedání Evropské centrální banky přineslo další uvolnění měnové politiky, když bankéři oznámili rozšíření programu kvantitativního uvolňování. Ceny státních dluhopisů eurozóny tak budou nadále na zcela nesmyslných úrovních.

Čtvrteční setkání bankéřů ECB přineslo rozhodnutí o navýšení programu odkupu aktiv o dalších 500 mld. EUR na celkových 1,85 bilionů euro. Současně bylo rozhodnuto o prodloužení nákupu aktiv přinejmenším do konce března 2022. Evropská centrální banka zároveň prodloužila dodávky levné likvidity bankovnímu sektoru (TLTRO) až do června 2022.

Důvodem je zhoršující se situace okolo pandemie v eurozóně, což způsobuje snižování výhledů pro HDP. To by mělo po letošním poklesu o 7,3 % v následujícím roce vzrůst o 3,9 %, což je méně, než se dříve očekávalo.

Toto rozhodnutí znamená pokračování současného stavu extrémně nízkých výnosů vládních dluhopisů zemí eurozóny. Tento trh je výrazně deformován právě aktivitami ECB, která do své bilance masivně nakupuje dluhové cenné papíry bez ohledu na jejich cenu. Vždyť pětiletý německý dluhopis se aktuálně obchoduje s výnosem do splatnosti -0,8 %. Se záporným výnosem se přitom obchodují i dluhopisy problematické Itálie, přičemž pětiletý řecký dluhopis nese rovných 0 %.

Pro investory to znamená jediné, trh státních dluhopisů se stal naprosto mrtvým. Pro jakýkoliv alespoň trochu zajímavý výnos je nutné se orientovat na sektor korporátních dluhopisů, bez podstoupení alespoň určitého přijatelného rizika tak investor nemá naději na překonání inflace.

Vývoj výnosu do splatnosti 5letého řeckého státního dluhopisu, zdroj: investing.com


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek