Na burzách zavládl optimismus


Na finanční trhy se po březnových výprodejích vrací dobrá nálada, což je patrné i na vývoji „indexu strachu“ VIX.

Investoři se stali vůči pandemii koronaviru rychle imunní a po krátkodobých jarních výprodejích se opět vrací do pozic. To je patrné při pohledu na kurzy amerických akcií pohybují se poblíž historických maxim. Optimismus je vidět i na vývoji ukazatele VIX, který je považován za barometr nejistoty investorů.

VIX, přezdívaný též index strachu, je měřítkem implikované (očekávané) volatility. Počítá se z cen zhruba měsíčních opcí na index S&P 500. Jde tak o indikátor sledující očekávání investorů ohledně toho, jak budou kurzy akcií největších amerických korporací kolísat v následujících týdnech.

V měsících před vypuknutím pandemie se VIX držel na hodnotách zpravidla okolo 12-15 bodů, následně však vystřelil až k úrovni více než 80 bodů. Nejistota ohledně budoucího vývoje tak byla extrémní. V posledních týdnech se však situace čím dál více uklidňuje a očekávání investorů ohledně kolísavosti kurzů akcií se vrací téměř do normálu, když se VIX pohybuje okolo 22 bodů. To značí, že investoři počítají s denní volatilitou indexu přibližně 1,4 %.

Vývoj indexu VIX


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek