Prodeje aut v EU tvrdě zasaženy pandemií


Automobilový sektor letos prožívá krušné časy, prodeje klesají dvouciferným tempem.

Za uplynulá tři čtvrtletí letošního roku se prodeje osobních vozů v rámci EU propadly o bezmála 29 %. Zatímco vloni se v tomto období prodalo 9,9 milionu automobilů, letos je to pouze necelých 7,1 milionu. Nejhoršími měsíci byly logicky březen, duben a květen, kdy se registrace nových osobních vozů v EU smrskly na méně než polovinu.

Září sice přineslo mírný meziroční nárůst prodejů, ten je nicméně způsoben nízkou srovnávací základnou, neboť v září 2019 byly registrace nižší kvůli zavádění nových emisních norem.

V rámci ČR se v letošním roce prodalo prozatím 148 tisíc vozů, tedy o 22 % méně než vloni. Situace je tak u nás ve srovnání s evropským průměrem poměrně dobrá. Nejvýraznější propady nových registrací vykazuje Chorvatsko (-45 %), Portugalsko (-39 %) a Španělsko (-38 %).

Důvodem je logicky nejistota způsobená pandemií, v jejímž rámci domácnosti i firmy odkládají obměnu vozového parku, případně se zaměřují na cenově dostupnější ojeté automobily. Vzhledem k opětovnému rychlému šíření koronaviru napříč starým kontinentem bohužel nelze v tomto ohledu čekat zlepšení.

Navzdory ne zrovna dobré tržní situaci si však akcie automobilek nevedou špatně, podařilo se jim totiž umazat velkou část jarních ztrát. Akcie BMW a Volkswagenu tak od ledna ztrácí přibližně 15 %, Daimler se pak obchoduje téměř na úrovních ze začátku roku.

Registrace nových osobních vozů v EU, meziročně, zdroj: ACEA


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek