Dominik Guzdek: Analytický komentář – Meta Platforms


Meta Platforms (FB), dříve známá společnost pod názvem Facebook, se momentálně vzpamatovává z tvrdého pádu na kapitálových trzích, kdy akcie Mety spadly během jednoho dne o 26%. Tento den se zapsal jako největší propad na akciových trzích v historii. Reálně se cena Mety snížila o 200 miliard dolarů.

Pádu na burze předcházelo zveřejnění výsledků hospodaření za poslední kvartál roku 2021 nebo také konkurenční boj o uživatele se sociální sítí TikTok. Poté ještě CEO Mark Zuckerberg pod nátlakem emocí hrozil uživatelům s ukončením sociálních medií na evropské půdě. Tímto gestem podpořil pád o dalších 13%. Reálně víme, že evropští uživatelé se odtržení od jejich oblíbených aplikací Mety bát nemusí.

Na druhou stranu přes tyto problémy je Meta stále stabilní obrovská společnost se silnou vizí a růstovým potenciálem.

Z dlouhodobého hlediska je Meta Platforms stále velmi kvalitní společností do investičního portfolia, která disponuje měsíčně třemi miliardami aktivních uživatelů a fundamentálně se jí nedá nic moc vytknout.

Své plány má Meta velkolepé a za svůj hlavní cíl do budoucna si Mark Zuckerberg zadal vytvořit nový virtuální svět pod název Metaverse. První beta projekty tohoto světa se pomalu dostávají do skutečného fungujícího stavu. Tyto projekty mají před sebou ještě řadu inovací a změn, než docílí finálního stádia. Do metaversu už investovala i řada jiných firem, nicméně Meta Platforms by měla být podle očekávání největším jejím poskytovatelem do budoucna a vymezila si na to obrovský balík peněz. Jen za rok 2021 investovala do svého metaversu přes 10 miliard dolarů.

Existuje i mnoho světových firem, které na metaversu společně spolupracují a vyvíjí jen některé její části. Například mezi ně lze zařadit Nvidia (NVDA), Roblox (RBLX), Autodesk (ADSK), Sea Limited (SE), Matterport Inc. (MTTR), Shopify (SHOP) a řada dalších, včetně lidmi oblíbeného Nike (NKE).

V současné situaci, kdy probíhá válka na Ukrajině se akciové trhy postupně z jejich pádů vzpamatovávají a společně s nimi i akcie Mety, které si ze svého největšího dna zpět připsaly 18%. Pokud by se geopolitické problémy opět zhoršily, bylo by to pro kapitálové trhy určitě negativní.

Dalším velkým očekáváním je zveřejnění finančních výsledků za první čtvrtletí roku 2022. Ty sice jsou ziskové, ale předběžně zobrazují meziroční pokles. To samozřejmě může opět poslat akcie Mety směrem dolů, to by ale pro investory značilo dobrou příležitost k nákupu.

Technické ukazatele nám dávají alespoň stručný přehled o současném stavu akcie. Vidíme, že aktuální cena je výrazně pod cílovou cenou a predikce k růstu je velmi pozitivní. Je pochopitelné, že volatilita u těchto akcií je vyšší, neboť Meta je citlivá firma na vnější prostředí. Každopádně se jí vždy podařilo se z nepříjemných situací „otřepat“ a jít dál.

Na grafu níže také lze pro porovnání vidět, že čistý příjem společnosti má v období posledních 10 let růstový trend.

Na závěr nutno podotknout, že akcie Meta Platforms mají i své místo v našem aktivně spravovaném fondu SmartStocks a analytický tým Investhy v ní vidí velký potenciál do budoucna. Jistěže mohou přijít i jiné sociální sítě, které by byly pro Metu silnou konkurencí. Svou sociální síť vyvíjí například Donald Trump nebo o tom přemýšlí i Elon Musk, nicméně společnost jako je Meta, která má tak velkou tržní kapitalizací a silnou historii, společně se zkušenými světovými jmény by to určitě ustála a pokračovala ve své cestě dál a dostávala by podněty k dalším inovacím a velkým plánům.

Disclaimer: tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení. Autor nenese žádnou zodpovědnost za možné riziko v případě jakékoliv investice na základě tohoto článku.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek