Dominik Guzdek: Analytický komentář - BlackRock


Světový gigant ve správě investic, tím je BlackRock. Velí mnoha významným žebříčkům a dominuje ve svém oboru. Přitom ho běžný investor ani nemusí znát i přesto, že vlastní podíly největších a nejlepších firem na planetě.

BlackRock je společnost, která sídlí v New Yorku a zabývá se správou investic. Byla založena roku 1988 a za své působení se ohromně rozvinula do masivních rozměrů. V současnosti spravuje 9,5 bilionů dolarů. Zajímavostí je, že kdyby byl BlackRock „zemí“, v rámci HDP by měly vyšší hodnoty jen světové země USA a Čína.

Společnost ve svých začátcích působila jako správce investic se zaměřením na poskytování služeb. Postupně rostla a budovala svou značku a její úroveň šla prudce nahoru. Odborná znalost, správa portfolia, alokace aktiv, řízení rizik či finanční modelování pro ni nebyl žádný problém. BlackRock také spravuje své vlastní ETF fondy pod značkou iShares.

Pro svou klientelu aktuálně spravují aktiva v hodnotě 9,5 bilionů dolarů. V těchto aktivech jde hlavně o penzijní fondy běžných lidí, akcie, nemovitosti, různé investiční alternativy a v neposlední řadě o hotovost.

Společnost také drží akcie v obrovských světových firmách, mezi něž patří například Apple (6,2%), Microsoft (6,74%), Google (6,76%), Tesla (5,33%) nebo Amazon (5,55%). V celkovém portfoliu BlackRocku lze najít 5454 otevřených pozic.

BlackRock má velmi dobře nastavenou strategii své úspěšnosti tím, že své klienty řadí na první místo. Také zaměstnává solidní počet lidí, více než 16 000 z 35 různých zemí světa a velmi prosazují týmovou práci. Z několika prováděných průzkumů je 72% zaměstnanců organizace spokojeno, což je klíčem k jejich úspěchu.

Velmi zásadním krokem společnosti BlackRock bylo vytvoření jejich vlastního elektronického systému Aladdin, který dokáže provést analýzu rizik pro své klienty a přijímá citlivé informace od různých organizací jak ze státního, tak soukromého sektoru. Systém Aladdin používá mnoho světových firem, například Microsoft nebo Apple. Dokonce ho používají i konkurenční podniky BlackRocku, což může znít až úsměvně.

Světového postavení BlackRock dosáhl tím, že si zařídil akciové portfolio velkých firem spolu s hlasovacími právy. Patří do nich společnosti v oblasti ropy, plynu, energetiky či financí. Společnost je na takové úrovni a má takovou důvěru, že dokonce i spolupracují s vládami po celém světě a provádějí audit. Také investují do centrálních bank. Uznejte sami, která firma tohle kdy dokázala?

BlackRock je obrovská společnost a spravuje tak neuvěřitelné množství peněz, že by bylo opravdu málo pravděpodobné, že by taková společnost padla a zkrachovala. Své postavení si pevně udržuje a strategicky míří vzhůru.

Do BlackRocku se v současné situaci vyplatí investovat a skupina Investhy po zpracovaných analýzách zvažuje nákup tohoto akciového titulu do fondu SmartStocks.

Z technických ukazatelů lze vidět, že v akcii BlackRocku je potenciál pro růst, díky cílové ceně 925 dolarů a budoucí predikci. Zvyšování P/E ratio je důsledkem uvolňování nových peněz do ekonomiky kvůli celosvětové pandemii covid-19. Stále se ve srovnání s minulostí drží v dobré normě. Beta ukazatel vyjadřuje poměr volatility akcie s trhem, to znamená že akcie BlackRocku jsou o 24% více volatilní než trh.

Závěrem lze říct, že výhled investičního gigantu BlackRock je pozitivní. Společnost také vyplácí kvartálně dividendy, což je příjemným bonusem a pasivním příjmem pro investora. Aktuální cena má prostor pro budoucí růst a zhodnocení. BlackRock má svůj dlouhodobý dluh vůči vlastnímu kapitálu velmi nízký, to podporuje jistotu vložených vkladů a může u klienta a investorů vybudovat důvěru.

Disclaimer: tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení. Autor nenese žádnou zodpovědnost za možné riziko v případě jakékoliv investice na základě tohoto článku.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek