Akcie poblíž maxim, Fed bude s uvolňováním opatrný


Americký akciový index S&P 500 pokořil psychologickou hranici 6 000 bodů, nicméně v závěru týdne část svých zisků odevzdal. Investoři vyhodnocují budoucí kroky prezidenta Trumpa a slova guvernéra J. Powella o tom, že nevidí důvody pro masivní snižování úrokových sazeb.

Reakce finančních trhů na drtivé vítězství republikánů byla z investorského pohledu velmi pozitivní, když riziková aktiva reagovala růstem. Index S&P 500 tak, navzdory drobné korekci z posledních dní, připisuje od začátku roku výborných 24 %. Výrazným růstem na zvolení Trumpa do prezidentského úřadu reagovaly i kryptoměny, když bitcoin v posledních dnech překonal hranici 90 000 USD. Naopak tržní optimismus nesvědčí zlatu, které propadlo na dvouměsíční minima pod 2 600 USD/unce.

Rovněž ceny dluhopisů zaznamenaly pokles, neboť Trump je známý svou proinflační a prorůstovou politikou (snižování korporátních daní, vysoké fiskální deficity, protekcionismus). To pochopitelně nesvědčí dluhopisům, když výnos 10letého státního bondu USA vystoupal na dostřel hladiny 4,5 %, tedy na nejvyšší úrovně od začátku července. Vítězství republikánského kandidáta se tak bezesporu propíše i do pomalejšího snižování úrokových sazeb ze strany Fedu.

V tomto duchu se minulý týden nechal slyšet i guvernér Powell. Dle jeho slov zůstává ekonomika Spojených států robustní, mimo jiné i díky pracovnímu trhu. Ten sice zpomaluje, nicméně míra nezaměstnanosti na úrovni 4,1 % je pod dlouhodobými průměry. Vzhledem k tomu centrální bankéři necítí potřebu spěchat se snižováním úroků.

To se propsalo i do výhledu vývoje sazeb. Fed sice zřejmě na příštím zasedání v prosinci přistoupí k dalšímu snížení o 25 bazických bodů, nicméně v nadcházejícím roce by měl být v tomto ohledu výrazně opatrnější.

Pro druhé pololetí 2025 investoři očekávají, že se základní sazba usídlí v pásmu 3,75-4 %, tedy o 0,75 procentního bodu níže než dnes. Dobrou zprávou pro investory alespoň je, že Fed nebude snižovat sazby z důvodu zpomalující ekonomiky, ale protože inflace je zjevně na sestupné trajektorii. To by se mělo pozitivně projevit jak na spotřebitele, tak i firmy. Na dobu ultra nízkých úroků však můžeme alespoň v dohledné době zapomenout.

Za zmínku stojí report inflace ze Spojených států, která podle očekávání mírně poskočila výše, konkrétně na 2,6 % meziročně. Cesta k vytouženému 2% cíli bude i vzhledem k očekávanému zavedení cel trnitá. Pozitivní alespoň je, že efekt případného vyostření obchodních vztahů USA s Čínou a dalšími zeměmi na inflaci by měl být jednorázový. Přesto inflační očekávání dle vývoje dluhopisového trhu signalizují, že investoři v následujících 5letech očekávají růst cen tempem 2,4 % ročně, ještě v průběhu září to přitom byla „pouhá“ 2 %.

Konec roku bývá na trzích tradičně optimistický, zejména v letech, kdy dochází k prezidentským volbám. Pozitivní momentum by tedy mohlo po zbytek letoška vydržet. A to i vzhledem k tomu, že fundamenty zůstávají pro akciové investory příznivé. Ekonomika USA se vyvíjí nad očekávání dobře a pravděpodobnost příchodu recese je poměrně nízká. Vzhledem k tomu jsou výhledy růstu firemních zisků společností z indexu S&P 500 velmi solidní, vždyť pro příští rok se očekává nárůst zisků o bezmála 14 %, pro rok 2026 pak o téměř 13 %.

Nervozitu však bude přinášet nepředvídatelnost politiky Donalda Trumpa a hrozba vyostření obchodních vztahů. V tomto týdnu pak budou investoři s napětím sledovat středeční výsledky společnosti NVIDIA, která je lídrem současného boomu okolo technologií umělé inteligence. Výraznější překvapení oproti odhadům tak může udat trend pro vývoj akcií technologických gigantů do dalších dní.

Výhled vývoje úrokových sazeb naznačuje, že Fed nebude s uvolňováním měnové politiky spěchat

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek